Oświadczenie


Minister Środowiska przedstawił wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Janiny Sagatowskiej, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, dnia 02.12.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na oświadczenie pani senator Janiny Sagatowskiej, załączone do pisma z dnia 9 listopada 2004 r., znak BPS/DSK-043-475-04, w sprawie sytuacji w przemyśle drzewnym, uprzejmie wyjaśniam.

Sytuacja na rynku drzewnym, zarówno lokalnym, jak i krajowym jest pilnie monitorowana przez stosowne służby Lasów Państwowych. Decyzje o przeznaczeniu mas surowca do poszczególnych odbiorców, w zależności od tego, czy dotyczą rynku lokalnego, czy regionalnego, są podejmowane odpowiednio przez nadleśniczych lub dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Kwestie te szczegółowo reguluje zarządzenie nr 91 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie prowadzenia sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Zgodnie z art. 50 ustawy o lasach, Lasy Państwowe prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty działalności z własnych przychodów. Źródłem przychodów Lasów Państwowych jest sprzedaż drewna. To przychody ze sprzedaży drewna umożliwiają tej organizacji prowadzenie gospodarki leśnej zgodnie z przepisami ustawy o lasach. Lasy Państwowe nie stosują preferencyjnych zasad zaopatrzenia w drewno jakiejkolwiek grupy odbiorców. Przeciwnie, starają się dbać o równowagę na rynku surowca drzewnego, zachowując właściwą strukturę zaopatrzenia zarówno dużych, średnich, jak i najmniejszych zakładów.

Obecnie głównym problemem jest gwałtownie wzrastający, nie notowany w naszym kraju od wielu lat, popyt na drewno. Wynika on z modernizacji potencjału istniejących odbiorców drewna, pojawiania się na rynku szeregu nowych podmiotów gospodarczych oraz rosnącej efektywności całego przemysłu drzewnego.

Mając na uwadze sytuacją na rynku oraz w trosce o kondycję polskiego przemysłu drzewnego, po przeprowadzeniu gruntownej analizy możliwości pozyskania drewna, w sierpniu bieżącego roku podjęto decyzję o zwiększeniu pozyskania o 1,5 mln m. O podobną wartość zwiększono pozyskanie drewna w Lasach Państwowych w drugiej połowie roku ubiegłego.

Jako zarządca majątku Skarbu Państwa, Lasy Państwowe mają obowiązek sprzedawać surowiec drzewny w taki sposób, aby dbając o równowagę na rynku przestrzegać jednocześnie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Działalność Lasów Państwowych w tej dziedzinie była przedmiotem analiz Urzędu Antymonopolowego i nie wzbudziła zastrzeżeń. Natomiast przemysł drzewny podejmując decyzje o modernizacji i zwiększeniu produkcji powinien brać pod uwagę przede wszystkim aktualną wielkość podaży surowca drzewnego na rynku.

Jednostki Lasów Państwowych udostępniają informacje na temat swojej oferty surowcowej. Planowany na rok 2005 poziom pozyskania drewna, w podziale na poszczególne regionalne dyrekcje Lasów Państwowych oraz grupy sortymentów został zamieszczony na stronie internetowej Lasów Państwowych.

Podsumowując, pragnę podkreślić, że kreowanie polityki wspierającej tworzenie oraz działalność podmiotów gospodarczych, w tym ochronę małych firm branży drzewnej, leży w gestii Ministerstwa Gospodarki i Pracy, a także Ministerstwa Finansów.

Z poważaniem

z up. MINISTRA

SEKRETARZ STANU

dr hab. Krzysztof Szamałek


Oświadczenie