Oświadczenie


Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Janiny Sagatowskiej, złożone na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 36):

Warszawa, 29.04.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z upoważnieniem mnie przez Prezesa Rady Ministrów do udzielenia odpowiedzi na oświadczenia złożone przez panią Janinę Sagatowską - Senator RP podczas 37. posiedzenia Senatu RP w dniu 2 kwietnia 2003 r.

W związku z pracami w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006 podjęta została pierwsza próba opracowania tablic finansowych, które wstępnie oszacowałyby rozkład przestrzenny alokacji środków strukturalnych i towarzyszącego im współfinansowania krajowego. Prowadzone przez poszczególne jednostki programujące według wskazówek Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej prace analityczne zaowocowały przygotowaniem odrębnej dla każdego programu operacyjnego oraz dla Funduszu Spójności tablicy środków finansowych, uwzględniającej orientacyjny ich podział na województwa. Na tej podstawie przygotowana została tablica wskazująca spodziewany efekt finansowy NPR dla poszczególnych województw, w tym dla woj. podkarpackiego.

Opracowując przypuszczalny podział środków z funduszy strukturalnych w celu wypracowania optymalnego sposobu podziału środków funduszy strukturalnych oraz środków z budżetu państwa, przedstawiano Panu Przewodniczącemu Konwentu Marszałków, marszałkom oraz bezpośrednio członkom grup roboczych w poszczególnych województwach, różne warianty podziału środków pomiędzy województwa na lata 2004-2006. W związku z brakiem jednolitego stanowiska Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, po wnikliwym zapoznaniu się z uwagami i propozycjami zgłaszanymi przez urzędy marszałkowskie oraz wojewódzkie, zaproponowało podział oparty o zasady przyjęte przez rząd w Programie wsparcia na lata 2001-2003. Zaproponowano następujące kryteria podziału:

● 80% środków zostałoby podzielone pomiędzy wszystkie województwa proporcjonalnie do liczby mieszkańców,

● 10% środków zostałoby podzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców w województwach, w których średni poziom produktu krajowego brutto (PKB) na mieszkańca z trzech lat (tj. 1997, 1998, 1999) był niższy od 80% średniego poziomu PKB na mieszkańca w kraju,

● 10% środków zostanie podzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców w powiatach, w których średnia stopa bezrobocia z trzech ostatnich lat (tj. 1999, 2000, 2001) przekraczała 150% średniej krajowej stopy bezrobocia.

Zaprezentowane MGPiPS wyniki analizy podziału środków strukturalnych zaprogramowanych w ramach poszczególnych programów operacyjnych w rozkładzie na poszczególne województwa wywołały dyskusję w Konwencie Marszałków RP, zorganizowanym w Opolu w dniu 24 kwietnia br.

Podczas obrad Konwentu Marszałek województwa małopolskiego przedstawił swoją propozycję zastosowania kryteriów wyboru projektów ukierunkowanych na wsparcie regionów zapóźnionych gospodarczo i przeciwdziałanie dysproporcjom rozwojowym. Na podstawie wskazanych kryteriów Marszałek zaprezentował projekt rozkładu przestrzennego alokacji środków z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności na poszczególne województwa. Konwent podjął się wypracowania wspólnego stanowiska odnośnie zaproponowanych w programach operacyjnych kryteriów podziału środków z funduszy strukturalnych.

Zatem sporządzone na obecnym etapie prac tablice o niczym nie przesądzają, przeciwnie są kluczem do zrozumienia mechanizmów alokacji sektorowych i stanowią punkt wyjścia do dalszych prac nad określeniem szczegółowych kryteriów wyboru projektów w ramach przygotowywanych obecnie Uzupełnień programów.

Projekty Uzupełnień Programów operacyjnych zostały rozpatrzone na posiedzeniu ZP KIE w dniu 11 kwietnia br., jednak ostateczny ich kształt zostanie wypracowany w wyniku dalszych prac zespołów roboczych oraz przebiegu procesu konsultacyjnego z partnerami społecznymi i gospodarczymi. Zależeć on będzie również od wyników negocjacji z Komisją Europejską Podstaw Wsparcia Wspólnoty i poszczególnych programów operacyjnych.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że przeprowadzone szacunki nie odzwierciedlają faktycznej alokacji dla poszczególnych województw, która w końcowym rezultacie będzie wynikała z przyjętych do realizacji projektów. Potrzebna jest zatem silna mobilizacja w województwie podkarpackim dla przygotowania jak największej liczby dobrych projektów, które mogłyby wygrać konkurencję z projektami z innych województw.

Z poważaniem

MINISTER

z up.

Jacek Piechota

SEKRETARZ STANU


Oświadczenie