Informację w związku z oświadczeniem senatorów Wiesławy Sadowskiej
i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19), przekazał Minister Zdrowia:Warszawa, dnia 23.08.2002 r.
Pan
L
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z oświadczeniem Senatorów Pani Wiesławy Sadowskiej oraz Pana Zbigniewa Gołąbka złożonym na 21 posiedzeniu Senatu w dniu 18 lipca 2002 r., które zostało przekazane przy piśmie z 23 lipca br. (RJ/043/265/02/V) w sprawie zmian dot. zasad refundacji zwłaszcza insulin i testów paskowych przesyłam informacje w tej sprawie.
Wypełniając delegacje ustawowe ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (DZ. U. Nr 28 z późn. zm.) ustalone zostały w drodze rozporządzeń wykazy leków refundowanych tj. wykaz leków podstawowych i uzupełniających, wykaz chorób oraz wykaz leków i materiałów medycznych, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane bez
płatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością oraz limity cen leków i materiałów medycznych objętych systemem współfinansowania z budżetu państwa, ceny urzędowe, hurtowe i detaliczne dla tych leków i materiałów medycznych.Obecnie obowiązujące rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. Nr 28, w Dz. U. Nr 33 oraz w Dz. U. Nr 29 i obowiązują od 10.04.2002 roku. Zmiany do tych rozporządzeń z 5 czerwca 2002 r. ogłoszone zostały w Dz. U. Nr 88.
Do wykazów tych nie wprowadzono nowych leków, dotychczas ni
erefundowanych lecz przeprowadzono weryfikację asortymentu leków objętych wym. wykazami.Weryfikacja wykazów leków refundowanych, dokonana została pod kątem obecności na nich preparatów o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania ujętych w ogólnie uznanych i stosowanych standardach postępowania medycznego. Podstawowymi argumentami decydującymi o utrzymaniu refundacji poszczególnych preparatów były ponadto koszty ich stosowania.
Decyzje Ministra Zdrowia dotyczące zmian w wykazach leków refundowanych zostały podjęte w oparciu o opinie ekspertów powołanych przez Ministra Zdrowia w skład Zespołu ds. Refundacji.
Cukrzyca oraz leki i testy paskowe
stosowane w tej jednostce chorobowej zostały utrzymane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i materiałów medycznych, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane - bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością.Wszystkie insuliny, strzykawki jednorazowego użytku oraz testy paskowe wymienione w załącznikach do rozporządzenia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków /.../ pacjenci mogą nadal otrzymywać na dotychczasowych zasadach tj. bezpłatnie lub za opłatą ryczałtową, do wysokości ustalonego limitu cenowego.
Uprzejmie wyjaśniam, że limit ceny jest to kwota do wysokości której Kasy Chorych refundują aptekom koszty związane z wydaniem leku ubezpieczonemu. Lek lub materiał medyczny, który mieści się w limicie ceny jest refundowany zgodnie ze stopniem odpłatności danego wykazu, a więc pacjent otrzymuje
go bez dopłaty, do pozostałych z danej grupy, których ceny są wyższe od ustalonego limitu obowiązuje dopłata, którą wnosi pacjent.W każdej grupie jest lek lub materiał medyczny, który mieści się w limicie ceny i pacjent otrzymuje go bez dopłaty.
Testy pask
owe pacjenci mogą otrzymywać po wniesieniu opłaty ryczałtowej z uwzględnieniem limitu ceny.Limit ceny tj. kwota do wysokości której Kasa Chorych refunduje koszty związane z wydaniem testu został oparty o cenę najtańszego testu p.n. Glucostix i ten test pacjent może otrzymać bez dopłaty, do pozostałych testów obowiązuje dopłata wynikająca z różnicy cen (ponad ustalony limit).
Nie mogę udzielić szczegółowych wyjaśnień odnośnie zmiany odpłatności za "insulinę NovoLet", ponieważ nie została podana pełna nazwa insuliny. Obecnie są współfinansowane ze środków publicznych, następujące insuliny zawierające wkłady do wstrzykiwaczy: Insulatard NovoLet (Insulinum isophanum), Mixtard 10 NovoLet (Insulini iniectio neutralis + Insulinum isophanum), Mixtard 20 NovoLet,
Mixtard 30 NovoLet, Mixtard 40 NovoLet.Wszystkie te insuliny pacjent chory na cukrzycę może otrzymać na podstawie recepty, po wniesieniu odpłatności ryczałtowej. Jedyną insuliną z tej grupy, do której pacjent wnosi dodatkową dopłatę (jest droższa) jest insulina Mixtard 50 NovoLet, której cena urzędowa jest wyższa od limitu. Odpłatność za tę insulinę wynosi 21,37 zł. Przy najbliższej nowelizacji wykazów leków refundowanych cena za tę insulinę zostanie zweryfikowana.
Odnośnie zmiany zasad współfinansowania ze środków publicznych leków wydawanych z odpłatnością ryczałtową m.in. insulin informuję, że sprawa opłat w wysokości 10% wartości leku była rozważana jako jeden z elementów ujednolicenia i uproszczenia zasad refundacji leków. Jednakże w chwili obecnej wpr
owadzenie tych zmian nie jest przewidziane.Przedstawiając powyższe pragnę zapewnić, że wszystkie kierowane do Ministerstwa Zdrowia wnioski, propozycje i opinie dotyczące refundacji leków i materiałów medycznych będą rozpatrywane przez zespół specjalistów i w przypadkach uzasadnionych potwierdzonych przez konsultantów i po złożeniu przez wytwórców tych środków określonych wniosków, dokonywane będą odpowiednie zmiany w wykazach leków refundowanych. Zmiany będą dokonywane dwa razy w roku, a w przypadkach koni
ecznych jeden raz w kwartale.Mariusz Łapiński