Spis oświadczeń, odpowiedź


Oświadczenie złożone
przez senator Wiesławę Sadowską
oraz senatora Zbigniewa Gołąbka

Oświadczenie skierowane do ministra środowiska Stanisława Żelichowskiego oraz do dyrektora generalnego "Lasów Państwowych" Janusza Dawidziuka.

Szanowny Panie Ministrze! Szanowny Panie Dyrektorze!

Od dziesięciu dni mieszkańcy ziemi radomskiej zwracają się do nas z zapytaniami o losy Regionalnej Dyrekcji "Lasów Państwowych" w Radomiu. Powodem niepokojów są wystąpienia wojewody świętokrzyskiego i sprzeczne informacje prasowe.

W związku z tym przedkładamy argumenty przemawiające za istnieniem w Radomiu Regionalnej Dyrekcji "Lasów Państwowych".

1. Historyczna tradycja - pierwsza i najstarsza Dyrekcja "Lasów Państwowych" w Polsce, utworzona z dniem 1 listopada 1880 r., jest pionierem państwowej administracji leśnej w naszym kraju. Organ ten dobrze się sprawdził, pomimo licznych reform, jakimi objęte było leśnictwo.

2. Wypracowanie przez dziesięciolecia określonych reguł zagospodarowania lasu, ściśle związanych z regionalizacją zarządzania, szczególnie ważnych w aspekcie długoletniego procesu produkcji leśnej, której cykl wynosi od osiemdziesięciu do stu czterdziestu lat. Kompleksy leśne w widłach Pilicy i Wisły stanowią jednolity twór przyrodniczo-gospodarczy.

3. Odpowiednia kadra pracowników, której poziom kształtowany jest w procesie ciągłości urzędowania i zarządzania.

4. Infrastruktura, w tym własny budynek administracyjny wybudowany w okresie międzywojennym ze środków "Lasów Państwowych" i własny ośrodek szkoleniowy w pobliskiej Jedlni, nowoczesny, zmodernizowany w ostatnich latach.

5. Istnienie w Radomiu instytucji leśnych współpracujących i współdziałających z Regionalną Dyrekcją "Lasów Państwowych". Są to: Region Inspekcyjny "Lasów Państwowych" i Zespół Ochrony Lasu, wchodzące w skład Dyrekcji Generalnej "Lasów Państwowych" w Warszawie, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, opracowujące na zlecenie Regionalnej Dyrekcji "Lasów Państwowych" w Radomiu plany techniczno-gospodarczo-ochronne, a także Zakład Obsługi Leśnictwa - jednostka zaopatrzeniowa.

6. Aspekt dowartościowania miasta Radomia, które, tracąc status miasta wojewódzkiego, znalazło się w sytuacji degrengolady gospodarczej i społecznej, wynikającej z upadku największych zakładów przemysłowych i nieprzerwanie rosnącego bezrobocia. W tej sytuacji Regionalna Dyrekcja "Lasów Państwowych" jest w zasadzie jedyną instytucją - symbolem dawnego znaczenia i pozycji miasta Radomia. Jest też jedynym organem ponadwojewódzkim - łącznikiem regionów kieleckiego i radomskiego.

7. Realizacja hasła "powrotu do normalności", która w warunkach radomskich oznacza trwanie tradycyjnej siedziby dyrekcji, aczkolwiek z niezbędnymi zmianami kadrowymi.

8. Przeprowadzona już raz, w 1975 r., likwidacja Okręgowego Zarządu "Lasów Państwowych" w Radomiu i podzielenie podległego mu terenu między OZLP w Krakowie, Łodzi i Lublinie źle odbiło się na gospodarce leśnej, spowodowało wielkie rozgoryczenie Radomian i leśników oraz straty w wysoko kwalifikowanej kadrze pracowników. Dlatego właśnie z dniem 1 lipca 1983 r. reaktywowano Okręgowy Zarząd "Lasów Państwowych" w Radomiu.

9. Zmiany organizacyjne w "Lasach Państwowych" w chwili obecnej nie są wskazane, bowiem olbrzymie kłopoty ze zbytem drewna - zapaść w przemyśle drzewnym, zastój w budownictwie - spowodowały i powodują trudną sytuację finansową "Lasów Państwowych", a tym samym nie sprzyjają działaniom pociągającym za sobą dodatkowe koszty i frustracje.

Doceniamy Panów troskę o prawidłową gospodarkę leśną i jednocześnie uprzejmie prosimy o pozostawienie w Radomiu siedziby Regionalnej Dyrekcji "Lasów Państwowych", mając na względzie dobro wyższe.

Z wyrazami szacunku
Zbigniew Gołąbek
Wiesława Sadowska


Spis oświadczeń, odpowiedź