Informację w związku z oświadczeniem senatorów Wiesławy Sadowskiej
i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 3. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3), przekazał Minister Gospodarki:Warszawa, dnia 10.12. 2001 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa
W nawiązaniu do pisma nr LP/043/21/01/V z dnia 21 listopada 2001 r. - dotyczącego złożonego przez Senatorów Zbigniewa Gołąbka i Wiesławę Sadowską podczas 3 posiedzenia Senatu RP w dniu 16 listopada 2001 r., oświadczenia w sprawie restrukturyzacji produkcji nitrocelulozy w Zakładach Produkcji Specjalnej SP. z o.o. w Pionkach, poniżej przedstawiam informację na ten temat.
Umowa powołująca do życia ZPS Sp. z o.o. w Pionkach została podpisana w dniu 29 czerwca 2000 r. Jedynym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie. W zakresie produkcji specjalnej ZPS kontynuuje działalność upadłych w dniu 04 września 2000 r. Zakładów Tworzyw Sztucznych "PRONIT" S.A. Obejmuje to również wytwarzanie nitrocelulozy, stanowiącej niezbędny składnik do produkcji wyrobów specjalnych (prochy i paliwa rakietowe), a także produkcji cywilnej (lakiery, farby, kleje itp.).
Stosowana linia technologiczna wytwarzania nitrocelulozy - należąca do masy upadłościowej ZTS "PRONIT" S.A. w upadłości i obecnie dzierżawiona przez ZPS Sp. z o.o. od syndyka - nie gwarantuje niezbędnej jakości produkcji. Stawia to pod znakiem zapytania możliwość wykorzystania wytwarzanej w Pionkach nitrocelulozy do produkcji różnego rodzaju wyrobów specjalnych i cywilnych. Unowocześnienie technologii produkcji nitrocelulozy wymaga poniesienia nakładów rzędu 70 mln zł. Zarówno ZPS, jak i ARP nie dysponują środkami na sfinansowanie takiej inwestycji. Czynnikiem komplikującym cały problem stanowi silna konkurencja na rynku producentów nitrocelulozy. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz niewielkie szanse na uzyskanie przez ZPS znaczących zamówień ze strony odbiorców cywilnych, jak również relatywnie małe obecnie zapotrzebowanie Sił Zbrojnych na wyroby zawierające nitrocelulozę, brak jest jakichkolwiek nadziei, że modernizacja technologii wytwarzania tej substancji okaże się rentownym przedsięwzięciem.
Osobny problem stanowi kwestia zaangażowania się Ministerstwa Gospodarki w finansowanie restrukturyzacji produkcji nitrocelulozy w ZPS oraz możliwości wykupienia linii produkcyjnych z masy upadłościowej ZTS "PRONIT" S.A. w upadłości. Ze struktury własnościowej ZSP Sp. z o.o. wynika, że działania dotyczące restrukturyzacji produkcji nitrocelulozy mogą być prowadzone przy wsparciu ARP, jak również syndyka masy upadłościowej ZTS "PRONIT S.A. w upadłości.
Ze swojej strony Ministerstwo Gospodarki może jedynie - w związku z uwzględnieniem ZPS SP. z o.o. w znowelizowanym Wykazie spółek, przedsiębiorstw państwowych i jednostek badawczo-rozwojowych, prowadzących działalność gospodarczą na potrzeby bezpieczeństwa i obronności państwa, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 17 listopada 1999 r. - uczestniczyć w bardzo ograniczonym zakresie w dofinansowaniu zadań związanych z przygotowaniem infrastruktury technicznej niezbędnej w okresie zagrożenia bezpieczeństwa i wojny. W przyszłości ZPS mogłyby również skorzystać ze wsparcia w trybie ustawy z dnia 7 października 1999 r. o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach środków uzyskanych z prywatyzacji przemysłowego potencjału obronnego.
Nie zmienia to jednak faktu, że główny ciężar działań na rzecz restrukturyzacji produkcji nitrocelulozy mogłaby, w moim przekonaniu, wziąć na siebie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Stanowisko Ministra Gospodarki w przedmiotowej sprawie zostało przedstawione Zarządowi ARP wraz z sugestią zorganizowania spotkania z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Skarbu Państwa, podczas którego omówiono by celowość oraz sposób finansowania modernizacji produkcji nitrocelulozy w ZPS w Pionkach.
MINISTER
z up.
Andrzej Szarawarski
SEKRETARZ STANU