Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożone na 3. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr
3):Warszawa, 07 stycznia 2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na pismo z dnia 21 listopada 2001 r., sygn. LP/043/8/01/IV, przekazujące oświadczenie Senatorów RP Pani Wiesławy Sadowskiej i Pana Zbigniewa Gołąbka, złożone w dniu 16 listopada 2001 r., podczas 3. posiedzenia Senatu, dotyczące odłączenia sołectwa Kierz Niedźwiedzi od gminy Mirów (powiat szydłowiecki, województwo mazowieckie), z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzej
mie przedstawiam następujące wyjaśnienia.Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r. w sprawie ustalenia granic oraz zmiany nazw i siedzib władz niektórych gmin i miast (Dz.U. Nr 116, poz. 1241), dokonana została zmiana przynależności terytorialnej wsi Kierz Niedźwiedzi poprzez włączenie do gminy Skarżysko Kościelne (powiat skarżyski, województwo świętokrzyskie).
Z dokumentów będących w posiadaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że mieszkańcy wsi Kierz Niedźwiedzi starali się o zmianę przynależności terytorialnej od 1993 r. Stosowne wnioski były kierowane do ówczesnych Wojewodów Radomskiego i Kieleckiego, a także do Urzędu Rady Ministrów.
W uzasadnieniu wniosków podkreślano m.in. dogodniejsze połączenia komunikacyjne ze Skarżyskiem-Kamienną i Skarżyskiem Kościelnym, powiązania infrastrukturalne i społeczne z ośrodkiem miejsko-przemysłowym w Skarżysku-Kamiennej, możliwość korzystania ze szkolnictwa oraz placówek służby zdrowia usytuowanych w Skarżysku-Kamiennej.
W toku przeprowadzonych konsultacji społecznych, 308 uprawnionych do głosowania mieszkańców wsi Kierz Niedźwiedzi opowiedziało się za zmianą przynależności terytorialnej.
Przedmiotowy wniosek nie został wówczas rozpatrzony, ponieważ w toku prowadzonych prac nad nowym podziałem terytorialnym kraju brano pod uwagę obszary całych gmin, a nie poszczególnych wsi.
Z ponownym wnioskiem w tej sprawie mieszkańcy wsi Kierz Niedźwiedzi występowali do Wojewodów Mazowieckiego i Świętokrzyskiego w 1999 i 2000 roku. Argumenty wnioskodawców generalnie pokrywały się z przedstawionymi w roku 1993.
W toku konsultacji społecznych, przeprowadzonych w 1998 roku, za zmianą przynależności terytorialnej opowiedziało się 375 z 510 uprawnionych do głosowania.
Przedmiotowa sprawa należała do grupy wniosków trudnych, o czym świadczą rozbieżne stanowiska jakie w tym zakresie zajęli: Wojewodowie Mazowiecki i Świętokrzyski, Rady Powiatów w Szydłowcu i Skarżysku-Kamiennej, Rady Gmin Mirów i Skarżysko Kościelne, a także Sejmiki Województw Mazowieckiego i Świętokrzyskiego.
Szczegółowej analizie poddane zostały wszystkie uwarunkowania oraz dokumenty załączone do przedmiotowego wniosku.
Pragnę wyjaśnić, iż w omawianej sprawie głównymi argumentami, które zdecydowały o zmianie przynależności terytorialnej wsi Kierz Niedźwiedzi, były wyniki konsultacji społecznych oraz uwarunkowania komunikacyjne i społeczne polegające na udogodnieniach dla mieszkańców w zakresie większych możliwości zatrudnienia, korzystania ze szkolnictwa i ochrony zdrowia w Skarżysku Kamiennej.
Uznano, iż w przypadku dokonania zmiany przynależności terytorialnej wsi Kierz Niedźwiedzi, gmina Mirów - mimo pewnego osłabienia - będzie mogła nadal wykonywać zadania publiczne.
W tej sytuacji brak było podstaw do podjęcia działań zmierzających do uchylenia rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r., na mocy którego dokonano zmiany przynależności terytorialnej wsi Kierz Niedźwiedzi.
Biorąc jednakże pod uwagę zgłoszone już po 29 września 2001 r. zarówno do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jak i do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji protesty zarówno w odniesieniu do przedmiotowej sprawy jak i do innych podobnych spraw, Rada Ministrów - rozporządzeniem z dnia 28 grudnia 2001 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustalenia
granic oraz zmiany nazw i siedzib władz niektórych gmin i miast (Dz.U. Nr 156, poz. 1819) - postanowiła zmienić termin wejścia w życie niektórych decyzji ujętych w ww. rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r. (w tym również zmiany przynależności terytorialnej wsi Kierz Niedźwiedzi) na dzień 1 stycznia 2004 r.Intencją wprowadzenia dwuletniego vacatio legis było złagodzenie zaistniałych na tle wspomnianych zmian terytorialnych konfliktów wśród społeczności lokalnych i samorządów oraz ponowne przeanalizowanie zasadności głoszonych w tym zakresie protestów.
Z wyrazami szacunku
Jerzy Mazurek