Informację w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Rzemykowskiego, złożonym na 78. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 83), przekazał Minister Infrastruktury:
Warszawa, 11 kwietnia 2005 r.
Pan
Prof. dr hab. Hieronim Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku!
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez senatora Tadeusza Rzemykowskiego podczas 78. posiedzenia Senatu RP w dniu 17 marca br. w sprawie włączenia do planu emisji znaczków pocztowych na 2005 rok tematu poświęconego 250. rocznicy urodzin Stanisława Staszica, przesłanego przy piśmie z dnia 24 marca br. znak: BPS/DSK-043-131/05, chciałbym przedstawić, co następuje.
Na wstępie pragnę wyjaśnić, że zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz.U. Nr 130, poz. 1188, z późn. zm.) plan emisji znaczków pocztowych na dany rok opracowywany jest z ponad rocznym wyprzedzeniem. Wnioski do planu zgłaszane są do Poczty Polskiej do końca czerwca każdego roku z dwuletnim wyprzedzeniem w stosunku do roku, w którym plan będzie obowiązywał. Poczta Polska rozpatruje wszystkie zgłaszane do planu wnioski, a następnie wybiera spośród nich te, które rekomenduje ministrowi właściwemu do spraw łączności jako elementy składowe projektu planu emisji znaczków pocztowych na dany rok. Plan emisyjny jest zatwierdzany przez ministra właściwego do spraw łączności do 31 marca roku poprzedzającego rok, w którym plan będzie obowiązywał. Tak wczesne opracowanie planu emisji podyktowane jest względami technicznymi, związanymi z koniecznością przygotowania przez Pocztę Polską odpowiednich projektów graficznych oraz drukiem znaczków, które, zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. Nr 19, poz. 177, z późn. zm.), objęte są czasochłonną procedurą przetargową.
Plan emisji znaczków pocztowych na 2005 rok został zatwierdzony Decyzją Nr 24 Ministra Infrastruktury z dnia 29 marca 2004 r. w sprawie określenia rocznego planu emisji znaczków pocztowych na 2005 r. (Dz.Urz. MI Nr 6, poz. 20, z późn. zm.), a ilość ujętych w nim pozycji tematycznych pokrywa potrzeby eksploatacyjne Poczty Polskiej, dla której znaczki pocztowe stanowią formę opłaty za świadczone usługi pocztowe. Dlatego też z przykrością informuję, że powyższa propozycja nie może zostać ujęta w planie emisyjnym na rok bieżący.
Tym niemniej, mając na względzie działalność Stanisława Staszica, wybitnego polskiego pisarza, publicysty, filozofa, reformatora oraz zwolennika reform systemowych w I Rzeczypospolitej, wystąpiłem do pana Tadeusza Bartkowiaka, Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej z prośbą o rozważenie możliwości wydania z tej okazji kartki pocztowej z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz.U. Nr 130, poz. 1188, z póź. zm.) odpowiada on za opracowanie i zatwierdzenie planu emisji kartek z nadrukowanym znaczkiem opłaty pocztowej na dany rok.
Pismem z dnia 6 kwietnia br. Pan Czesław Kowalski, Zastępca Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej poinformował, że podjął decyzję o włączeniu tematu 250. rocznica urodzin Stanisława Staszica do planu emisji kartek pocztowych z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej na 2005 rok.
Przedstawiając powyższe, dziękuję za zainteresowanie planem emisyjnym oraz zgłoszenie do niego interesującej propozycji tematycznej i mam nadzieję, że realizacja wniosku Pana Senatora w formie kartki z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej pozwoli na godne uczczenie rocznicy urodzin Stanisława Staszica.
Z wyrazami szacunku
Z upoważnienia
MINISTRA INFRASTRUKTURY
Wojciech Hałka
Podsekretarz Stanu