Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Rzemykowskiego, złożonym na 58. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):

Warszawa, 2004-04-07

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Nawiązując do oświadczenia Pana Senatora Tadeusza Rzemykowskiego złożonego na 58. posiedzeniu Senatu RP w dniu 19 marca br. w sprawie finansowania inwestycji oświatowych - uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie następujących informacji i wyjaśnień.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu nie dysponuje w swoim budżecie żadnymi środkami finansowymi, które mogłoby przeznaczyć na dofinansowanie inwestycji oświatowych będących zadaniem własnym JST. Sposób finansowania tych inwestycji uległ zmianie od 2002 r. i budżet państwa bezpośrednio nie przeznacza żadnych środków na dofinansowanie poszczególnych inwestycji regionalnych. Zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2000 r. o zasadach wspierania rozwoju regionalnego (Dz.U. Nr 48, poz. 550 z późn. zm.), inwestycje prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego (w tym inwestycje oświatowe) mogą być finansowane wyłącznie z tzw. kontraktów wojewódzkich.

W praktyce oznacza to, że środki na inwestycje regionalne są przekazywane poszczególnym marszałkom województw i to oni ustalają strukturę nakładów w danym roku budżetowym, a także decydują o włączeniu danej inwestycji do planu.

Łączna wielkość wydatków inwestycyjnych realizowanych przez kontrakty wojewódzkie ustalana jest w ustawie budżetowej. W ustawie budżetowej na rok 2004, w rezerwie celowej Nr 11 zostały zaplanowane środki na ten cel w łącznej wysokości 1.397.400 tys. zł. W porównaniu z budżetem na 2003 r. istotną nowością jest wskazanie przez Parlament RP, że środki na kontrakty wojewódzkie mają być również kierowane na inwestycje oświatowe. Intencją ustawodawcy było zalecenie marszałkom, by inwestycje oświatowe nie były pomijane w planach inwestycyjnych w 2004 r.

W związku z powyższym, aby uzyskać dofinansowanie na inwestycje oświatowe jednostki samorządu terytorialnego powinny zwracać się do marszałków województw ze stosownym wnioskiem o dofinansowanie pilnego zadania inwestycyjnego ze środków ujętych w wymienionej rezerwie celowej.

W przypadku inwestycji sportowych, w tym budowy sal gimnastycznych, realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, istnieje możliwość uzyskania finansowego wsparcia środkami pochodzącymi z opłat do stawek w grach liczbowych. Reguluje to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 15 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad dofinansowywania modernizacji, remontów i inwestycji obiektów sportowych oraz rozwijania sportu wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, trybu składania wniosków o dofinansowanie oraz przekazywania środków na realizację zadań i ich rozliczania (Dz.U. Nr 5, poz. 48). Środkami z dopłat mogą być dofinansowywane "inwestycje określone w wojewódzkich wieloletnich programach rozwoju bazy sportowej, uchwalonych przez sejmiki województw" (§ 2 ust. 1 pkt 1)

Również wnioski w sprawie dofinansowania inwestycji sportowych należy składać bezpośrednio w urzędach marszałkowskich.

Warto dodać, że zgodnie z przywołanym rozporządzeniem, udział środków przekazanych JST ze środka specjalnego nie będzie mógł przekroczyć 33% wartości kosztorysowej obiektu. Pozostałe nakłady musi ponieść inwestor.

Natomiast odnosząc się do możliwości dofinansowania budowy mniejszych sal sportowych przy małych szkołach wiejskich uprzejmie Pana Marszałka informuję, że w dniu 4 lutego br. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przekazało marszałkom województw wytyczne do projektowania "Programów rozwoju bazy sportowej na rok 2004".

Zgodnie z przesłanymi wytycznymi przy konstruowaniu powyższych programów preferowana jest budowa pełnowymiarowych obiektów sportowych, tj. hal sportowych o wymiarach areny nie mniejszej niż 36 c 19 m, co umożliwia rozgrywki piłki siatkowej, koszykówki, tenisa itp. Nie przewiduje się dofinansowania sal gimnastycznych mniejszych niż 24 x 12 m. W uzasadnionych przypadkach (adaptacja istniejących obiektów na cele sportowe lub inwestycje o minimum 75% stopnia zaawansowania rzeczowego) Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu może na wniosek Urzędu Marszałkowskiego odstąpić od tej zasady i przyjąć do dofinansowania sale o mniejszych wymiarach areny.

Łączę wyrazy szacunku

Krystyna Łybacka


Oświadczenie