Oświadczenie złożone
przez senatora Tadeusza Rzemykowskiego
Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
Polscy górnicy obchodzą dzisiaj swoje święto branżowe - Barbórkę.
Poprzez wystąpienie w naszej Izbie pragnę oddać cześć braciom górnikom za ich ciężką, niebezpieczną i efektywną pracę na rzecz Ojczyzny.
Polscy górnicy są symbolem nie tylko wielkiej pracowitości, ale też ogromnego patriotyzmu oraz poczciwego życia rodzinnego, i obywatelskiego. Przez ponad trzydzieści lat mam służbowy kontakt z górnikami naftowymi. Wiem, że od pokoleń są związani z tą branżą, zapoczątkowaną przez światowego pioniera górnictwa i przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza.
Polska ma w tej branży szczególnie duże osiągnięcia, honorowane przez naukę i praktykę górniczą całego świata.
Z satysfakcją przyjąłem, ja i kilka tysięcy moich kolegów górników naftowych, podjęte przez Senat inicjatywy dla uczczenia Roku Łukasiewicza. Przypominam, że to w Senacie odbyło się seminarium i została zaprezentowana wielka wystawa poświęcona historii, dniu dzisiejszemu oraz perspektywom krajowego górnictwa naftowego i gazownictwa. Senat uczcił też wielkie zasługi Ignacego Łukasiewicza specjalną uchwałą.
Te nasze inicjatywy zostały bardzo dobrze przyjęte przez polskich górników naftowych, którzy prosili mnie, by podziękować za nie Paniom i Panom Senatorom, co niniejszym czynię.
Wysoka Izbo!
Korzystając z dzisiejszego uroczystego wystąpienia, informuję Panie i Panów Senatorów, że przed polskim górnictwem naftowym otwierają się wielkie perspektywy. Nasza rodzima ziemia kryje bowiem olbrzymie zasoby bituminów, obliczone na 1 bilion m
3 gazu i kilkaset milionów ton ropy naftowej. Dzisiaj dysponujemy już zasobami rzędu 160 miliardów m3 gazu i ponad 50 milionami t ropy.Według programu rządowego będziemy wydobycie gazu i ropy zdecydowanie zwiększać. Rodzi się więc perspektywa radosnego świętowania jeszcze niejednej Barbórki.
Myślę, że jest to dobra wiadomość nie tylko dla górników.
Tadeusz Rzemykowski
Generalny Dyrektor Górniczy