Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Tadeusza Rzemykowskiego

Oświadczenie skierowane do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marka Wagnera.

Zgłosiła się do mnie Delila Aleksewicz, sześćdziesięciodziewięcioletnia obywatelka polska zamieszkała w Złotowie. Poinformowała mnie, że przebywała w obozie pracy w Potulicach w okresie od 13 czerwca 1947 r. do 18 stycznia 1949 r. na zasadach internowania w związku z działaniami podjętymi wobec jej rodziców dotyczącymi pozbawienia obywatelstwa polskiego i wysiedlenia z obszaru państwa polskiego. Przez kolejne trzy lata wykonywała przymusowe prace rolne. Okres ten został wliczony do stażu pracy przy ustalaniu emerytury.

Pani Delila Aleksewicz pyta się teraz, czy rząd polski zamierza wypłacić jej i innym osobom, które były podobnie represjonowane, odszkodowanie za niesłuszne pozbawienie wolności i wymuszenie nieodpłatnego, przymusowego świadczenia pracy. Należy zauważyć, że nie została ona nigdy pozbawiona obywatelstwa polskiego i przez całe życie mieszka w Polsce.

Wiem, że w podobnej sytuacji znajduje się sporo mieszkańców ziemi złotowskiej, słynnej z przedwojennego silnego oporu wobec okupanta niemieckiego. Rodzina Delily Aleksewicz z domu Huba ma bogate tradycje patriotyczne i niesłusznie była represjonowana przez kilka lat powojennych za rzekomą niemieckość.

Mam pytanie, czy problem ten jest rozpatrywany przez rząd polski i czy planuje się w tym zakresie określoną inicjatywę ustawodawczą? Posiadam informacje, że władze niemieckie wywierają nacisk na stronę polską, by ten problem został zauważony i rozwiązany w stosownej proporcji do świadczeń wypłacanych przez Niemcy za pośrednictwem Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Z poważaniem
Tadeusz Rzemykowski


Spis oświadczeń