Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Romaszewskiego, złożonym na 78. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 83):

Warszawa, 2005-04-21

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Zbigniewa Romaszewskiego, złożone na 78 posiedzeniu Senatu RP w dniu 17 marca 2005 r., w sprawie zasad stosowania terapii u pacjentki ze schorzeniem onkologicznym, przekazane przy piśmie Marszałka Senatu z dnia 24 marca 2005 r., znak: BPS/DSK-043-127/05, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Minister Zdrowia mając na uwadze konieczność ustalenia okoliczności sprawy poruszonej przez Pana Senatora zwrócił się do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przekazanie stosownych wyjaśnień. Z uzyskanych informacji wynika, iż lek wskazany do dalszej terapii pacjentki nie posiadał pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, dlatego też realizacja procedury odbywała się w myśl przepisów art. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tj. Dz.U. z 2004 r., nr 53, poz. 533 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2001 r. w sprawie sprowadzania z zagranicy produktów leczniczych nieposiadających pozwolenia na dopuszczenie do obrotu niezbędnych dla życia lub zdrowia pacjenta (Dz.U. Nr 156, poz. 1833).

Realizacja tego typu procedury zgodnie z ww. przepisami jak również Zarządzeniem Nr 37/2004 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - w sprawie określenia sposobu i trybu przygotowania, do podpisu Prezesa Funduszu, decyzji o refundacji leków sprowadzanych na warunkach i w trybie art. 4 ustawy z dnia 6 wrzenia 2001 r. - Prawo farmaceutyczne, powinna zamknąć się w ramach czasowych przewidzianych dla dwutygodniowej przerwy w terapii.

Wyjaśnienia złożone przez Pana Jerzego Millera Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w przedmiotowej sprawie, wskazują na fakt, iż świadczeniodawca wystąpił z wnioskiem o refundację leku tak jak jest to przyjęte dla leków sprowadzanych przez aptekę ogólnodostępną, czyli w formie stosowanej w odniesieniu do pacjentów nie leczonych w ramach lecznictwa szpitalnego. Przyjęcie tego trybu spowodowało wydłużenie okresu oczekiwania na lek.

Uznając jednak otrzymane wyjaśnienia za niewystarczające, Minister Zdrowia w trybie nadzoru wystąpił ponownie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przekazanie szczegółowych informacji dotyczących wskazania prawidłowego trybu zamówienia dla tego typu leku wraz z podaniem schematu postępowania. Skierowane pytanie obejmuje wskazanie błędów, jakie zostały popełnione na poszczególnych etapach zamówienia, jak również instytucji ponoszących za nie odpowiedzialność. Ponadto Minister Zdrowia zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia o przekazanie propozycji rozwiązań mających na celu skrócenie procedury zamawiania leków w tego typu sytuacjach.

Uprzejmie informuję, iż informacje o wynikach postępowania w przedmiotowej sprawie zostaną przekazane w odrębnym piśmie, niezwłocznie po otrzymaniu kompleksowej informacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Paweł Sztwiertnia


Oświadczenie