Oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Romaszewskiego, złożonym na 41. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 39):

Warszawa, 2003-06-26

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Zbigniewa Romaszewskiego na 41 posiedzeniu Senatu w dniu 29 maja 2003 r. w sprawie strajku w Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia", uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Protest górników w KWK "Silesia" został zakończony. Zarząd Kompanii Węglowej S.A. biorąc pod uwagę zagrożenie dla zdrowia i życia górników podpisał w dniu 3 czerwca br. porozumienie z protestującymi górnikami gwarantując, że w okresie od 2003-2006 nie rozpocznie się likwidacja KWK "Silesia" ani przekazanie jej do innych podmiotów gospodarczych celem likwidacji.

Strajk górników w kopalni "Silesia" należy jednak traktować jako protest przeciwko podjętym działaniom restrukturyzacyjnym. Był on formą nacisku na utrzymanie istniejącego, nieefektywnego stanu sektora górniczego.

Zaniechanie działań restrukturyzacyjnych groziłoby zapaścią dla całego sektora. Spółki węglowe nie wytrzymają bowiem prowadzenia eksploatacji złóż węgla zalegającego w trudnych warunkach geologicznych, stwarzających zagrożenia dla załóg górniczych oraz generujących wysokie koszty produkcji. Nie trzeba dodawać, że prowadzenie wydobycia węgla w warunkach wymuszających wysokie koszty produkcji przy istniejącej jego nadpodaży jest niecelowe.

Wskazuje to na konieczność przeprowadzenia restrukturyzacji technicznej mającej na celu dostosowanie zdolności wydobywczych do popytu oraz warunków eksploatacji. Proces ten napotyka jednak na opór społeczny.

Dlatego niezbędnym jest wdrożenie mechanizmów aktywizujących i osłonowych gwarantujących bezkonfliktowe przeprowadzenie procesu dostosowania zdolności produkcyjnych do potrzeb rynku. Proponowany system osłonowo aktywizujący będzie wspierał działania realizowane w tej kwestii przez zarządy spółek węglowych.

Wszelkie decyzje zarządów spółek węglowych w zakresie likwidacji i wygaszania zdolności produkcyjnych w kopalniach, zostaną podjęte z uwzględnieniem ekonomiczno społecznych skutków tego procesu, sytuacji kopalń oraz w oparciu o wyniki prac Zespołu Ekspertów.

Projekty zmian legislacyjnych, dzięki którym te założenia zostaną wdrożone są obecnie opracowywane w MGPiPS.

Jerzy Hausner


Oświadczenie