Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Ireny Kurzępy i Jolanty Popiołek, złożonym na 49. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51):

Warszawa, dnia 15 grudnia 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku ze wspólnym oświadczeniem złożonym przez Senatorów: Irenę Kurzępę i Jolantę Popiołek dotyczącym kryteriów przyznawania uprawnień do nadawania stopni naukowych szkołom niepaństwowym, przekazanym przy piśmie znak BPS/DSK-043-504/03 z dnia 27 listopada 2003 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu uprzejmie informuje iż: kryteria przyznawania uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora reguluje obecnie ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595).

W odniesieniu do wymienionych w oświadczeniu szkół wyższych niepaństwowych, tj.:

- Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, która uzyskała uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu 28 września 1998 r.

- Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, której Wydział Historyczny uzyskał uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie historii 26 marca 2001 r., a Wydział Nauk Politycznych, uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce 22 kwietnia 2002 r.

- Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości, której Instytut Finansów uzyskał uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii.

przyznanie uprawnień nastąpiło na podstawie art. 4 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. Nr 65, poz. 386 z późn. zm.).

Zgodnie z wymienioną ustawą uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora może otrzymać jednostka, która spełnia kryteria dotyczące zatrudnienia odpowiedniej liczby osób posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego. Należy przy tym podkreślić, iż nie jest to jedyne kryterium, brane pod uwagę przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów, przy rozpatrywaniu wniosku jednostki organizacyjnej o nadanie uprawnienia. Wnioskująca jednostka musi także wykazać się aktywną działalnością naukową i badawczą, wysokim poziomem i jakością prowadzonego kształcenia. Powinna także posiadać odpowiednią bazę dydaktyczną i naukową. W przypadku jednostek organizacyjnych szkół wyższych uprawnienia nadawane są po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Dane osobowe dotyczące wieku, miejsca zamieszkania oraz dane dotyczące jednostek, z których pochodziły osoby zaliczone do niezbędnego minimum kadrowego, w wymienionych szkołach w chwili nadania im uprawnień, są w posiadaniu wnioskodawców. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w wyniku ruchów kadrowych, skład rady jednostki organizacyjnej, posiadającej uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora może się zmieniać. Niezmienne muszą jednak zostać zachowane określone przez ustawodawcę minima dotyczące liczby osób posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, a także utrzymany wysoki poziom działalności naukowej. Zachowanie tych standardów jest przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów okresowo oceniane.

Przyznanie przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów uprawnień do nadawania stopnia doktora jedynie 5 uczelniom niepaństwowym jest wynikiem tego, że większość uczelni niepaństwowych koncentruje się na prowadzeniu działalności dydaktycznej, mniejszą uwagę poświęcając trosce o rozwój kadry naukowej i nabywaniu stosownych uprawnień.

Łączę wyrazy szacunku

Krystyna Łybacka


Oświadczenie