Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Lesława Podkańskiego

Oświadczenie skierowane do ministra finansów Grzegorza Kołodki

Moje oświadczenie dotyczy systemowego rozwiązania problemów występujących w ochronie zdrowia.

Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o szczegółowe określenie zasad realizacji ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw i ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, DzU z 1995 r., nr 1, poz. 2 z późniejszymi zmianami.

W odniesieniu do art. 4a ustawy trybunał orzekł, że przepis ten powinien być rozumiany jako "tworzący współodpowiedzialność systemu finansów publicznych za jego wykonanie". W uzasadnieniu zaś trybunał wskazał, że "ustawa, na mocy której powstały indywidualne roszczenia pracowników, obciąża odpowiedzialnością ten segment finansów publicznych, za którego pośrednictwem realizowane są obowiązki władzy publicznej określone w art. 68 ust. 2 konstytucji".

W tej sytuacji wydzielone środki na realizację zapisów ustawy powinny być określone co do ich przeznaczenia, powinien również być określony mechanizm ich redystrybucji, zapewniający podwyżkę wszystkim uprawnionym, który jednocześnie "nie pozwoliłby na pogorszenie warunków funkcjonowania placówek ochrony zdrowia z powodu wypełnienia przez nie ustawowego obowiązku podwyższenia wynagrodzeń pracowniczych".

W praktyce środki o takim przeznaczeniu nigdy nie trafiły do SPZOZ zarówno w formie kontraktowych usług medycznych, jak i w trakcie renegocjacji zawartych umów z kasami chorych.

Trybunał Konstytucyjny w swoim orzekaniu "dał pierwszeństwo zasadzie zaufania do państwa". Aktualny stan rzeczywisty - przewlekłe odkładanie w czasie realizacji nadanych ustawą uprawnień, utrzymywanie niskiego poziomu wynagrodzeń w ochronie zdrowia, brak konsekwencji w szybkim i precyzyjnym rozwiązywaniu problemu wywołanego luką legislacyjną w ustawie - powoduje frustrację całej grupy zawodowej i wzrost napięć społecznych.

Należy też brać pod uwagę fakt, że konsekwencją niewywiązywania się pracodawcy z narzuconego obowiązku podwyższania wynagrodzenia pracownikom - z powodu braku środków finansowych - są wszczynane sprawy sądowe, które narażają zakład na dodatkowe ogromne koszty sądowe oraz na odsetki za opóźnioną wypłatę należności.

W związku z tym zadaję następujące pytania.

Po pierwsze, czy rząd RP, jako autor ustawy, zamierza - a jeśli tak, to kiedy - uzupełnić powstałą w ustawie lukę?

Po drugie, czy rząd zamierza wydzielić konieczne środki i określić precyzyjny sposób ich redystrybucji, zapewniający wzrost płac indywidualnych o kwotę wymienioną w ustawie?

Lesław Podkański


Spis oświadczeń