Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatorów Bogdana Podgórskiego i Mieczysława Mietłę

Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra finansów Grzegorza Kołodki

Nasze oświadczenie, skierowane do wicepremiera, ministra finansów, pana Grzegorza Kołodki, dotyczy wysokości podatków pośrednich, VAT i akcyzy, w branży piwowarskiej w kontekście przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Obecnie interesy krajowych producentów piwa chronione są barierami ograniczającymi indywidualny import piwa z zagranicy oraz cłami. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej instrumenty te zostaną zniesione, a czynnikiem współdecydującym o konkurencyjności polskiego piwa będzie wysokość akcyzy i podatku VAT. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w krajach, z którymi sąsiadujemy, podatek akcyzowy jest dwukrotnie niższy niż w Polsce. Między innymi dlatego butelkę piwa wyprodukowanego w Czechach lub Niemczech można kupić tam już za 1-1,5 zł. W Polsce za najtańsze piwo musimy zapłacić niewiele poniżej 2 zł.

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej będzie można jednorazowo wwieźć do naszego kraju 200 l piwa. Z wysokim prawdopodobieństwem możemy zakładać, że tańsze piwo z Niemiec czy Czech będzie sprowadzane do Polski na dużą skalę. W efekcie podatek VAT i akcyza będą pobierane w krajach sąsiadujących. Z szacunków Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce wynika, że spadek sprzedaży piwa wyprodukowanego przez krajowych wytwórców o 20%, przy założeniu, że utrzymane zostaną obecne stawki podatków pośrednich, spowodowałby, po pierwsze, utratę 900 milionów zł wpływów budżetowych rocznie, po drugie, likwidację około jedenastu tysięcy miejsc pracy w branży piwnej i sektorach kooperujących.

Jeśli popatrzymy na sytuację w Danii, to obawy przedstawicieli branży piwowarskiej w Polsce wydają się uzasadnione. Okazuje się, że różnice w cenach spowodowały, że aż 20% piwa spożywanego w Danii pochodzi z transportu indywidualnego z Niemiec, gdzie akcyza jest znacznie niższa niż w Danii. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że branża piwowarska, kooperując z innymi sektorami gospodarki, takimi jak rolnictwo - surowce - huty szkła, transport, handel itp., ma wpływ na dochody wielu tysięcy polskich rodzin.

Zaprezentowany przez pana wicepremiera program naprawy finansów państwa pomija kwestie podatków pośrednich. W związku z tym proszę pana wicepremiera o odpowiedź na dwa pytania.

Po pierwsze, czy Ministerstwo Finansów przeprowadziło symulację podobną do sporządzonej przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce?

Po drugie, czy Ministerstwo Finansów rozważa możliwość obniżenia podatku akcyzowego od piwa, a jeżeli tak, to w jakim stopniu?

Rozwiązanie problemu różnic w opodatkowaniu piwa w Polsce i krajach ościennych wydaje się sposobem na zapewnienie konkurencyjności krajowym browarom, a także uniknięcie bolesnych problemów społecznych.

Łączymy wyrazy szacunku
Bogdan Podgórski
Mieczysław Mietła


Spis oświadczeń