Minister Środowiska przedstawił stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Sergiusza Plewy, złożonym na 83. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 89):
Warszawa, dnia 19.07.2005 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
Odpowiadając na oświadczenie senatora Sergiusza Plewy, przekazane do Ministra Środowiska przy piśmie z dnia 21 czerwca 2005 r., znak: BPS-DSK-043-290/05, w sprawie utworzenia na obszarze województwa podlaskiego składowiska odpadów radioaktywnych, poniżej przedstawiam swoje stanowisko.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wydział Środowiska i Rolnictwa w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim obecnie nie są prowadzone żadne postępowania administracyjne mające na celu wydanie przez Wojewodę Podlaskiego decyzji umożliwiającej utworzenie składowiska odpadów radioaktywnych, a problem ten znany jest głównie z doniesień prasowych.
Przez długi czas rozważana była efektywna i bezpieczna gospodarka odpadami promieniotwórczymi w Polsce, czego skutkiem było podjęcie w maju 1996 r. przez Radę Ministrów uchwały o realizacji w latach 1997-1999 Strategicznego Programu Rządowego "Gospodarka odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym w Polsce". Jednym z zadań programu było "wytypowanie lokalizacji i opracowanie koncepcji składowiska odpadów promieniotwórczych w głębokich formacjach geologicznych". W ramach realizacji powyższego zadania przeprowadzono inwentaryzację istniejących w Polsce kopalń i zbadano możliwości ich wykorzystania (po zakończeniu eksploatacji) do składowania w nich odpadów promieniotwórczych. Stwierdzono, że żadna z aktualnie eksploatowanych kopalń w Polsce do tego celu się nie nadaje. Dokonano przeglądu budowy geologicznej kraju z uwzględnieniem przydatności formacji geologicznych do lokalizacji przyszłego składowiska. Do wstępnej analizy zakwalifikowano 44 struktury skalne, a do dalszych badań w pierwszej kolejności wytypowano znajdujące się na trenie monokliny przedsudeckiej złoże jednorodnych skał o miąższości ok. 200 m, spełniające ogólne kryteria lokalizacyjne. Przeprowadzone studia wskazują na możliwość składowania w wyrobiskach górniczych odpadów promieniotwórczych, które przedostaną się do środowiska.
Podjęcie decyzji o przydatności danej struktury skalnej do zlokalizowania w niej składowiska odpadów wymaga uzyskania pozytywnych rezultatów z dalszych badań geologicznych. Warunkiem rozpoczęcia przez inwestora postępowania lokalizacyjnego będzie uzyskanie akceptacji miejscowej społeczności i władz lokalnych.
Kontrola środowiska w rejonie składowania, której prowadzenie jest konieczne niezależnie od przyjętych technologii, daje całkowitą pewność utrzymania czystości powietrza oraz wód gruntowych i powierzchniowych na najwyższym poziomie.
Strategiczny Program Rządowy, o którym wyżej mowa, koordynowany był przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Po wejściu w życie ustawy - Prawo atomowe oraz po zmianie ustawy o działach administracji rządowej, prowadzenie dalszych prac dotyczących składowisk odpadów promieniotwórczych, w tym składowisk głębokich, należy do ministra właściwego do spraw gospodarki, do którego zgodnie z ww. ustawą o działach należą sprawy działalności związanej z wykorzystaniem energii atomowej na potrzeby społeczno-gospodarcze kraju.
W związku z powyższym, w chwili obecnej nie można mówić o wybraniu lokalizacji składowiska odpadów w żadnym regionie kraju.
Jednocześnie informuję, że oświadczenie w przedmiotowej sprawie przekazał już wcześniej za pośrednictwem Pana Marszałka senator Jan Szafraniec. Odpowiedź została wysłana w dniu 14 czerwca br., przy piśmie znak: DIOŚ-072-4944/2005/KS.
Z wyrazami szacunku
T. Podgajniak