Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Sergiusz Plewy, złożonym na 80. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 85), przekazał Minister Kultury:

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

odnosząc się do złożonego przez Pana Senatora Sergiusz Plewę oświadczenia złożonego na 80. posiedzeniu Senatu w dniu 28 kwietnia 2005 r. skierowanego do Prezesa Rady Ministrów Marka Belki dotyczącego podziału środków na mecenat państwa, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.

Dotacje na realizację przez samorządowe instytucje kultury zadań objętych mecenatem państwa przekazywane będą w trybie znowelizowanego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadnia, które weszło w życie 14 maja 2005 roku (Dz.U. Nr 74, poz. 646). W związku z tym traci moc Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 2004 roku w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz.U. nr 144, poz. 1518). Wnioski złożone i nierozpatrzone do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia będą rozpatrywane i rozliczone na jego podstawie.

Znowelizowane rozporządzenie określa zarówno zadania w ramach programów operacyjnych jak i programy, w ramach których bieżące zadnia własne jednostek samorządu terytorialnego są realizowane przez instytucje filmowe i instytucje kultury, które zostały przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 roku.

Środki na zadania objęte mecenatem państwa wykonywane przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury pozostające w dyspozycji Ministra Kultury będą rozdysponowane w przybliżeniu: do 30 procent na zadania w instytucjach kultury przejętych z dniem 1 stycznia 1999 r. na zasadzie interwencji (zgodnie ze wskazaniami samorządów na bieżące funkcjonowanie instytucji) i do 45% na pozostałe zadnia instytucji przejętych, realizowane w ramach programów operacyjnych, a także do 25% na pozostałe instytucje kultury realizujące zadnia w ramach programów operacyjnych.

O konieczności planowania budżetów dla instytucji kultury na rok 2005 w taki sposób, by zapewnić im środki na działalność bieżącą marszałkowie wszystkich województw zostali poinformowani w 2004 roku dwukrotnie w trakcie Konwentów Marszałków oraz w czasie spotkań bilateralnych mających miejsce w Ministerstwie Kultury.

W związku z przyjęciem przez Rząd RP w dniu 21 września 2004 roku Narodowej Strategii Rozwoju Kultury na lata 2004-2013 przyjęty został nowy model finansowania kultury. Narzędziami realizacji są, ogłaszane przez Ministra Kultury, programy operacyjne. Finansowanie tych programów następuje z różnych środków finansowych pozostających w dyspozycji Ministra Kultury. Jednym ze źródeł finansowania zadań realizowanych w ramach programów operacyjnych są środki przewidziane na dotacje na zadania dla jednostek samorządu terytorialnego, będącymi organizatorami instytucji filmowych lub instytucji kultury. W 2005 roku liczyć się będzie więc głównie jakość nadesłanych wniosków.

Pragnę podkreślić, iż w roku bieżącym całkowita kwota wnioskowana kilkakrotnie przewyższa sumę środków znajdujących się w budżecie Ministra Kultury. Poza tym wiele samorządów złożyło wnioski po terminie, jak również nie spełniło warunków formalnych.

Chciałbym stwierdzić, że ostatecznym beneficjentem środków z budżetu Ministerstwa Kultury jest realizująca zadanie instytucja filmowa lub instytucja kultury. Nie można w chwili obecnej precyzyjnie określić wysokości kwot, jakie ostatecznie otrzymują poszczególne instytucje kultury. Zależy to bowiem od jakości merytorycznej i poprawności złożonych wniosków.

Zgodnie ze znowelizowanym Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania wnioski na pozostałe w tym roku programy operacyjne można składać do 10 listopada każdego roku. Są one rozpatrywane sukcesywnie zgodnie z kolejnością nadsyłania. Udzielenie zatem odpowiedzi na temat ostatecznej wysokości kwot jakie uzyskują instytucje kultury samorządu województwa świętokrzyskiego możliwe będzie po zakończeniu procedury przyjmowania i oceny wniosków, tj. do 15 grudnia br.

Łączę wyrazy szacunku

Waldemar Dąbrowski

Warszawa, 01 czerwca 2005 r.


Oświadczenie