Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Sergiusza Plewy, złożonym na 59. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, dnia 26.04.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałe
k Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przesłanym przy piśmie z dnia 6 kwietnia 2004 r. znak: BPS/DSK-043-179-04 tekstem oświadczenia złożonego przez Pana Sergiusza Plewę Senatora RP w sprawie kryteriów podziału środków na województwa w ramach realizacji polityki regionalnej (alokacja środków z funduszy strukturalnych i kontraktów wojewódzkich) - zgodnie z informacjami otrzymanymi z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, które dokonało podziału tych środków - uprzejmie informuję, że przy opracowywaniu sposobu podziału środków na kontrakty wojewódzkie i współfinansowanie programów rozwoju regionalnego dla poszczególnych województw w 2004 r., zostały wzięte pod uwagę takie same kryteria, jakie zastosowano w Programie wsparcia na lata 2001-2003.

Przy podziale środków na realizację polityki regionalnej uwzględniono następujące kryteria:

- 80 % środków podzielono pomiędzy wszystkie województwa proporcjonalnie do liczby mieszkańców;

- 10 % środków podzielono proporcjonalnie do liczby mieszkańców pomiędzy województwa, w których produkt krajowy brutto (PKB) na jednego mieszkańca jest niższy niż 80 % średniej krajowej PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca;

- 10 % środków podzielono proporcjonalnie do liczby mieszkańców w powiatach, w których stopa bezrobocia przekracza w każdym z ostatnich 3 lat 150 % średniej krajowej stopy bezrobocia.

Zaproponowany w Programie wsparcia na rok 2004, przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 16 marca 2004 r., sposób podziału środków określonych w art. 35 ustawy budżetowej na rok 2004, oparty na obiektywnych danych statystycznych, wydaje się być adekwatny do potrzeb poszczególnych regionów.

Wielkość środków budżetu państwa możliwych do udostępnienia jednostkom samorządów terytorialnych na realizację zadań związanych z rozwojem regionalnym nie jest wystarczająca w stosunku do istotnych potrzeb i oczekiwań zainteresowanych jednostek. Mając jednak w najbliższej perspektywie możliwość współfinansowania tych zadań środkami pochodzącymi z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, w tym w szczególności w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (dla woj. podlaskiego uwzględniono kwotę 100,0 mln Euro), to właśnie od regionów będzie zależało ile, w jaki sposób i na jakie cele te środki zostaną wykorzystane. Środki budżetu państwa przewidziane na realizację Programu wsparcia w roku 2004 obejmują m.in. szacunkowe środki w kwocie 400.000 tys. zł na współfinansowanie projektów realizowanych ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego 2004-2006 oraz programów IW INTERREG III. Z kwoty tej środki w wysokości 200.000 tys. zł stanowią rezerwę, która będzie rozdysponowana pomiędzy województwa w toku realizacji tego Programu, a wielkość środków udostępnionych poszczególnym województwom uzależniona będzie od zaawansowania i postępu prac przy realizacji określonych projektów. Stwarza to realne możliwości pozyskania dodatkowych środków również tym województwom, które w chwili obecnej, tak jak województwo podlaskie, oczekują większego wsparcia finansowego ze strony budżetu państwa.

Łączę wyrazy szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

Podsekretarz Stanu

Piotr Sawicki


Oświadczenie