Informację w związku z oświadczeniem senatora Sergiusza Plewy, złożonym na 48. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 50), przekazał Minister Spraw Zagranicznych:
Warszawa, 2 grudnia 2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z oświadczeniem Pana Senatora Sergiusza Plewy (pismo nr BPS/DSK-043-491/03 z dnia 14 listopada 2003 r.) w sprawie "usprawnienia wydawania wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej, Białorusi i Ukrainy", uprzejmie informuję:
Doświadczenia pierwszych tygodni funkcjonowania ruchu wizowego w stosunkach z naszymi wschodnimi sąsiadami są generalnie pozytywne i nie znajduje uzasadnienia teza o niedostatecznym przygotowaniu urzędów konsularnych do wydawania zwiększonej ilości wiz. Proces ten przebiega sprawnie. Dotyczy to także Białorusi, gdzie wizy wydawane są w przeciągu 1-2 dni, a kolejki przed konsulatami stopniowo zanikają. Na przykład w dniu 28 listopada br. osoby pragnące uzyskać wizy w konsulatach w Mińsku, Brześciu i Grodnie obsługiwane były na bieżąco.
Od 1 września polskie urzędy konsularne na Wschodzie wydały obywatelom Białorusi, Rosji i Ukrainy ponad 245 tys. wiz. Jest to około 65% wszystkich wiz wydanych w ciągu 2002 roku przez nasze konsulaty na całym świecie, co świadczy zarówno o bezprecedensowej skali przedsięwzięcia, jak i wysiłku wkładanym w jego realizację. Najwięcej wiz otrzymali obywatele Ukrainy (ponad 121 tys.), a następnie Białorusi (ponad 71 tys.) i Rosji (ponad 53 tys.).
Średnio każdego dnia polskie konsulaty na Białorusi, Ukrainie i w Rosji wydają 5,5 - 6 tys. wiz. Najwięcej - placówki w Kijowie i Kaliningradzie (ponad 1400), a w następnej kolejności - w Łucku, Lwowie, Brześciu, i Grodnie (ok. 500 - 800).
Dane te świadczą, że Polska właściwie przygotowała swoje urzędy konsularne na Wschodzie do wydawania wiz. Taką ocenę podzielają również przedstawiciele Unii Europejskiej, na bieżąco monitorujący nasze działania w obszarze sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
Należy przy tym podkreślić, że wydawanie wiz nie jest wyłącznie czynnością techniczną, lecz wiąże się ze ściśle określoną procedurą, a każda decyzja podejmowana jest indywidualnie. Wizy wydawane są w krótkich terminach - od zarejestrowania w konsulacie i pobrania formularza do momentu złożenia dokumentów upływa 1 - 4 dni, często wiza wydawana jest już w dniu złożenia dokumentów.
Znacznie uproszczone zostały formalności związane z uzyskaniem wizy - do jej otrzymania wystarczy przedłożenie w konsulacie ważnego paszportu, prawidłowo wypełnionego wniosku wizowego i jednej fotografii. Większość wiz wydawanych przez konsulów RP obywatelom Białorusi, Rosji i Ukrainy to wizy wielokrotne, na postawie których w okresie ich ważności można przekraczać granicę RP dowolną ilość razy. Z takich wiz w szerokim zakresie korzystają przedsiębiorcy utrzymujący kontakty handlowe z Polską.
Powstające kolejki przed konsulatem we Lwowie wynikają z trudnych warunków lokalowych tego urzędu. Mimo wieloletnich starań strony polskiej władze Lwowa nie zaoferowały odpowiedniej siedziby dla placówki. Obecnie pojawiła się perspektywa zakupu terenu pod budowę nowego konsulatu. Zmiana siedziby placówki, do której powinno dojść w nieodległej przyszłości, spowoduje zwiększenie możliwości obsługi interesantów.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco analizuje działalność wizową konsulatów na Wschodzie, podejmując niezbędne kroki celem jej usprawnienia. Do najbardziej obciążonego konsulatu w Kaliningradzie skierowano dodatkowy personel i sprzęt komputerowy, wzmocniono także obsadę konsulatu we Lwowie. W najbliższych dniach zostanie uruchomiony nowy pawilon wizowy w Brześciu.
Z wyrazami szacunku
Włodzimierz Cimoszewicz