Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Adama Bieli
i Sergiusza Plewy, złożone na 36. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 35):Warszawa, dnia 14.05.2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
Odpowiadając na wspólne oświadczenie złożone przez senatorów: Adama Bielę i Sergiusza Plewę podczas 36 posiedzenia Senatu RP w dniu 20 marca 2003 r. uprzejmie przedstawiam następujące stanowisko:
W oświadczeniu wskazywane są trudności, jakie zdaniem prezesów spółdzielni mieszkaniowych występują przy zawieraniu umów ustanowienia odrębnej własności lokali w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. z 2001 r. Dz.U. Nr 4, poz. 27 ze zm.), a których źródłem jest potrzeba dokonania czynności mających na celu prawidłowe oznaczenie w księdze wieczystej nieruchomości obejmujących budynek lub budynki, w których ustanawia się od
rębną własność lokali.Należy przypuszczać, że przedstawiony problem powstał na tle relacji obowiązku nałożonego na spółdzielnie mieszkaniowe art. 41 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Z przepisu tego wynika konieczność dokonania przez spółdzielnię mieszkaniową czynności połączenia lub podziału czy też rozgraniczenia nieruchomości, niezbędnych do wydzielenia nieruchomości pozostających w całości własnością spółdzielni i bez których oznaczenie przedmiotu odrębnej własności lokali byłoby niemożliwe albo
działka wydzielona pod budynkiem lub budynkami nie spełniałaby wymogów przewidzianych dla działek budowlanych.Dopiero po wykonaniu tych czynności, spółdzielnie mieszkaniowe mogą podejmować uchwały w trybie art. 42 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które stanowią podstawę oznaczenia lokali i przypadających na każdy lokal udziałów w nieruchomości wspólnej przy zawieraniu umów o ustanowienie odrębnej własności lokali na rzecz członków spółdzielni lub spółdzielni mieszkaniowej oraz o przeniesieniu własności tych lokali przez spółdzielnię na rzecz członków spółdzielni lub innych osób.
Zatem przed przystąpieniem do sporządzenia aktu notarialnego umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązana jest do podjęcia uchwały, o której mowa powyżej. Warto przy tym zauważyć, że na podjęcie takiej uchwały spółdzielnie mieszkaniowe mają wyznaczony w ustawie termin, który wynosi 24 miesiące od dnia złożenia pierwszego wniosku o wyodrębnienie własności lokalu w danej nieruchomości.
Z kolei ujawnienie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej, po dokonaniu czynności, o których mowa w art. 41 cyt. ustawy, musi nastąpić przed rozpoznaniem pierwszego wniosku o ustanowienie odrębnej własności lokalu, jaki wpłynie do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, z której następuje jego wyodrębnienie. Wniosek o zmianę oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej może być zawarty w akcie notarialnym - umowie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, ale również wniosek taki może zostać złożony do księgi wieczystej przez spółdzielnię mieszkaniową przed zawarciem aktu notarialnego, a najwcześniej z chwilą uzyskania dokumentów geodezyjnych stanowiących podstawę do oznaczenia nieruchomości w dziale I - 0 księgi wieczystej.
W każdej jednak z tych sytuacji, to na spółdzielnię ustawodawca nałożył obowiązek sporządzenia dokumentacji geodezyjnej, która będzie stanowiła oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej, z której zostaną wyodrębnione lokale i złożenia w tym przedmiocie wniosku w postępowaniu wieczystoksięgowym.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity z 2001 r. Dz.U. Nr 124, poz. 1361 ze zm.) oraz z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity z 2000 r. Dz.U. Nr 100, poz. 1086 ze zm.) podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane z ewidencji gruntów i budynków.
Z przepisu art. 24 cytowanej ustawy z 17 maja 1989 r. wynika, że informacje o gruntach i budynkach zawiera operat ewidencyjny, składający się z map, rejestrów oraz dokumentów uzasadniających wpisy do rejestrów. Wydanie przez organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków wyrysy i wypisy z operatu ewidencyjnego są dokumentami urzędowymi, jeżeli zostały zaopatrzone przez organ prowadzący ewidencję w stosowne klauzule, w tym w klauzulę, iż mogą stanowić podstawę wpisu do księgi wieczystej.
W razie zatem niezgodności danych w ewidencji gruntów i budynków z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej, sprostowanie oznaczenia nieruchomości, jest dokonywane na podstawie tych danych z ewidencji gruntów i budynków. Zgodnie zaś z art. 27 cyt. ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. z wnioskiem o dokonanie sprostowania oznaczenia nieruchomości może wystąpić właściciel nieruchomości lub jej użytkownik wieczysty.
Przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych nie wprowadzają i nie powinny wprowadzać wyjątków od powyżej przedstawionej i utrwalonej procedury. Oznacza to, że po dokonaniu czynności, o których mowa w art. 41 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i wprowadzeniu stosowanych zmian w oznaczeniu nieruchomości do operatu ewidencji gruntów i budynków, spółdzielnie mieszkaniowe muszą wystąpić z wnioskiem o sprostowania oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej.
Zauważyć należy, że sprostowanie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej w taki sposób, ażeby pozwalało na określenie przedmiotu odrębnej własności lokali w danej nieruchomości, o jakim mowa w art. 42 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, może nastąpić zarówno przed jak i po wydaniu uchwały przez spółdzielnię, a nadto wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej może zostać złożony zarówno przed zawarciem aktu notarialnego umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu dotyczącego wyodrębnienia pierwszego lokalu z danej nieruchomości lub znajdować się w jego treści.
Powyższe wywody prowadzą do jednoznacznej konkluzji, iż nieujawnienie w księdze wieczystej dokonanych podziałów, połączeń czy rozgraniczeń nieruchomości nie stanowi przeszkody do sporządzenia aktu notarialnego, jednakże najpóźniej sprostowanie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej powinno nastąpić na wniosek zawarty w akcie notarialnym - umowie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, w którym zamieszczony jest wniosek o wyodrębnienie pierwszego lokalu z danej nieruchomości, dla której jest prowadzona księga wieczysta.
Natomiast niewątpliwie wszystkie te czynności związane z podziałem, przyłączaniem i rozgraniczeniem nieruchomości muszą być dokonane i wprowadzone do ewidencji gruntów i budynków przed podjęciem uchwały przez spółdzielnię.
Reasumując, w kontekście omawianego problemu należy zauważyć, że do powstania odrębnej własności lokalu niezbędne jest dokonanie przez spółdzielnię czynności związanych z podziałem, przyłączeniem i rozgraniczeniem nieruchomości, o ile jest to konieczne dla oznaczenia nieruchomości obejmującej budynek lub budynki, w których ustanawia się odrębną własność lokali, ujawnienie tych zmian w ewidencji gruntów i budynków, a następnie w księgach wieczystych prowadzonych dla nieruchomości, z których lokale będą wyodrębniane, podjęcie uchwały przez zarząd spółdzielni w przedmiocie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali w danej nieruchomości, sporządzenie aktu notarialnego - umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu i założenia księgi wieczystej dla wyodrębnianego lokalu, co następuje na podstawie wpisu o charakterze konstytutywnym (art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - tekst jednolity z 2000 r. Dz.U. Nr 80, poz. 903 ze zm.).
Podkreślenia wymaga fakt, że umowa zawarta w formie aktu notarialnego zawierająca oświadczenia stron stanowi zarówno podstawę dla wyodrębnienia lokalu mieszkalnego z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej jak i oznaczenia tego lokalu w dziale I nowo założonej księgi wieczystej oraz wpisu własności w jej dziale II.
Wobec powyższego stwierdzam, że na tle obowiązujących regulacji nie istnieją przeszkody prawne do odłączenia z księgi wieczystej części nieruchomości gruntowych i założenia dla nich nowych ksiąg wieczystych, jeżeli jest to konieczne dla określenia przedmiotu odrębnej własności wszystkich lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu w danej nieruchomości i spółdzielnia może wystąpić do sądu prowadzącego księgę wieczystą z wnioskiem o sprostowanie oznaczenia nieruchomości nie tylko w chwili sporządzania aktu notarialnego, ale również wcześniej, już z chwilą sporządzenia dokumentacji geodezyjnej. Dokumentacja ta, załączona do wniosku złożonego przez spółdzielnię mieszkaniową stanowi podstawę do sprostowania oznaczenia nieruchomości gruntowej w księdze wieczystej.
Zauważyć przy tym należy, że nawet ewentualne opóźnienie w rozpoznaniu przez sąd prowadzący księgi wieczyste, tak złożonego wniosku, nie wstrzymuje sporządzenia aktu notarialnego umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu.
Z powyższych względów stwierdzam, że opisywane w oświadczeniu bliżej nie sprecyzowane trudności, jakie napotykają prezesi spółdzielni mieszkaniowych z kwestią wpisywania nieruchomości gruntowych do ksiąg wieczystych są prawdopodobnie efektem nieprawidłowej interpretacji obowiązujących regulacji.
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie zawiera bowiem normy, która zakazywałaby złożenia wniosku o sprostowanie oznaczenia nieruchomości przed podjęciem uchwały przez zarząd spółdzielni czy przed sporządzeniem aktu notarialnego bądź uzależniała dopuszczalność podjęcia uchwały lub sporządzenia aktu notarialnego dopiero po sprostowaniu w księdze wieczystej oznaczenia nieruchomości gruntowej, z której lokale będą wyodrębniane.
Natomiast niewątpliwie wyodrębnienie lokalu, którego dotyczy umowa o ustanowienie odrębnej własności lokalu zawarta w formie aktu notarialnego, jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy zostanie dokonane sprostowanie oznaczenia nieruchomości, o co wniosek najpóźniej musi zostać złożony w tym akcie notarialnym.
Przepraszając za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi, wyrażam jednocześnie nadzieję, że przedstawione stanowisko wyjaśnia w sposób wyczerpujący wątpliwości zgłoszone w oświadczeniu.
Z poważaniem
Tadeusz Wołek