7. posiedzenie Senatu RP
30 stycznia 2002 r.
Oświadczenie
Oświadczenie złożone
przez senatora Wojciecha Pawłowskiego
Oświadczenie skierowane do ministra gospodarki Jacka Piechoty.
Polska jest trzecim co do wielkości producentem cukru i melasy w Europie. Melas jest doskonałym surowcem do produkcji etanolu. W ostatnich latach jest on sprzedawany w 100% na rynki UE.
Produkcja cukru wyznaczona limitem kwoty A, czyli 1550 tysięcy t, osiągana jest w trakcie krótkich nieekonomicznych kampanii, bowiem zdolność produkcyjna polskiego przemysłu cukrowniczego znacznie przewyższa przyjęte limity kwot: A - na kraj i B - na eksport.
Produkcja roślinna wymaga przeznaczania pod zasiew buraków cukrowych znacznie większych obszarów, aniżeli wynika to z limitu produkcji cukru. Jest to podyktowane koniecznością stosowania płodozmianu, nie da się bowiem uprawiać zbóż rok po roku.
Produkcja etanolu na bazie melasy i półproduktów cukrowniczych prowadzona jest z powodzeniem przez największego producenta cukru, to jest Francję. Większość cukrowni francuskich wyposażona jest w instalacje do produkcji etanolu, który przeznaczony jest na potrzeby paliwowe oraz dla przemysłu perfumeryjnego.
Ziemie, na których uprawia się buraki cukrowe przeznaczone do produkcji etanolu, wyłączone są z przymusowego odłogowania. W ten sposób państwo wspiera produkcję opłacalną dla swoich rolników. Podjęcie takiej produkcji w Polsce pozwoli na zwiększenie zasiewu buraków cukrowych, a tym samym poprawi sytuację ekonomiczną naszych ubogich rolników. Buraki cukrowe stanowią uprawę, która w dominujący sposób wpływa na podnoszenie kultury rolnej i intensyfikację produkcji rolniczej w ogóle.
Produkcja etanolu na potrzeby paliwowe z melasy i półproduktów cukrowniczych stanie się opłacalna po zniesieniu akcyzy na produkowany w tym celu alkohol.
Z poważaniem
Senator RP
Wojciech Pawłowski