Informację w związku z oświadczeniem senatora Wojciecha Pawłowskiego, złożonym na 4. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3), przekazał Minister Zdrowia:
Warszawa, dnia 21.12.2001 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Wojciecha Pawłowskiego, przekazane pismem znak LP/043/54/01, dotyczące zasad podziału etatów rezydenckich, przedstawiam wyjaśnienie w tej sprawie.
Zgodnie z § 32 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2001 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów (Dz. U. nr 83, poz. 905) minister właściwy do spraw zdrowia ustala wielkości kształcenia specjalistów w określonych dziedzinach medycyny w skali kraju i w skali województw uwzględniając możliwości prowadzenia specjalizacji przez jednostki organizacyjne uprawnione do szkolenia specjalizacyjnego, dostępność świadczeń zdrowotnych w danej dziedzinie medycyny na obszarze województwa lub kraju oraz opinię właściwego konsultanta wojewódzkiego, właściwej okręgowej rady lekarskiej oraz konsultanta krajowego.
Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia, uprawniona do prowadzenia specjalizacji w określonej dziedzinie medycyny jest jednostka organizacyjna spełniająca kryteria, określone w przedmiotowym rozporządzeniu, wpisana na listę Ministra Zdrowia na podstawie jej wniosku pozytywnie zaopiniowanego przez specjalistę wojewódzkiego oraz zespół ekspercki powołany przez ministra właściwego do spraw zdrowia. W każdej jednostce wpisanej na listę Ministra Zdrowia ustalana jest maksymalna liczba miejsc szkoleniowych, która określa liczbę lekarzy, którzy mogą jednocześnie realizować w niej program danej specjalizacji. Suma miejsc szkoleniowych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych województwa - określa możliwości szkolenia lekarzy w danej dziedzinie medycyny na obszarze tego województwa. Na podstawie dotychczas przeprowadzonego postępowania, na listę Ministra Zdrowia uprawniającą jednostki do prowadzenia specjalizacji, wpisano 3734 jednostki, które zapewniają ok. 25000 miejsc szkoleniowych (w 70 dziedzinach medycyny) - w skali kraju.
Postępowanie kończące się uzyskaniem uprawnień przez jednostkę do szkolenia związane jest przede wszystkim z oceną możliwości realizacji programu specjalizacji przez tę jednostkę, a w szczególności w odniesieniu do rodzaju, zakresu i liczby świadczeń zdrowotnych udzielanych przez tę jednostkę zgodnie ze wskazaniami współczesnej wiedzy medycznej. Programy specjalizacji opracowuje zespół, w którego skład wchodzi właściwy konsultant krajowy, przedstawiciel właściwego medycznego towarzystwa lekarskiego oraz przedstawiciel Naczelnej Izby Lekarskiej.
Niestety, nie wszystkie jednostki organizacyjne, w których zatrudnieni są lekarzy, spełniają te kryteria, o których wyżej mowa. Udzielanie im uprawnień do szkolenia wiązałoby się z ewidentnym obniżeniem jakości szkolenia specjalistów.
Reasumując, problem niedostatecznej liczby miejsc szkoleniowych związany jest z ograniczonymi możliwościami szkolenia w poszczególnych dziedzinach medycyny. Minister Zdrowia w porozumieniu z konsultantem krajowym i konsultantami wojewódzkimi w danej dziedzinie medycyny ustala corocznie liczbę lekarzy mogących odbywać specjalizację, w tym liczbę lekarzy mogących odbywać specjalizację w ramach rezydentury, w oparciu o wolne miejsca szkoleniowe. Liczba ta czasami jest rozbieżna z liczbą lekarzy zamierzających odbywać określoną specjalizację w danej dziedzinie medycyny. Mimo, iż corocznie uruchamia się więcej miejsc szkoleniowych niż wynosi liczba absolwentów wydziałów lekarskich w danym roku, na miejsca szkoleniowe oczekują jednak lekarze z I stopniem specjalizacji, uzyskanym w dotychczasowym dwustopniowym systemie specjalizacji stąd przyczyna braku miejsc szkoleniowych.
Na sfinansowanie etatów rezydenckich (rezydentur) w roku 2002 zostało zaplanowanych 110 mln zł. Wynika to z kontynuacji finansowania przyznanych od roku 1999 - 3549 etatów rezydenckich oraz finansowania 1389 etatów od 1 lutego 2002 r. i ok. 517 etatów od 1 lipca 2002 r. (kolejne postępowanie kwalifikacyjne).
Pragnę wyrazić nadzieję, że przedstawione wyjaśnienia zobrazowały zasady określania miejsc szkoleniowych (w tym także etatów rezydenckich), przeznaczonych dla lekarzy ubiegających się o możliwość odbywania specjalizacji.
Z wyrazami szacunku
Z upoważnienia
Ministra Zdrowia
Podsekretarz Stanu
Aleksander Nauman