Odpowiedź na oświadczenie senatora Kazimierza Pawełka, złożone na 43. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 42), przekazał Minister Obrony Narodowej:
Warszawa, 2003-08-11
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Szanowny Panie Marszałku,
Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Kazimierza Pawełka w sprawie zdobywania kwalifikacji uprawnień specjalisty wojskowego I, II i III stopnia i klasy mistrzowskiej, złożone podczas 43. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 lipca 2003 r., uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Na wstępie niech mi wolno będzie poinformować, iż zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 120, poz. 1268), z dniem 30 marca 2001 r. utraciła moc obowiązująca decyzja Ministra Obrony Narodowej Nr 29/MON z dnia 2 marca 1995 r. w sprawie uzyskiwania klas kwalifikacyjn
ych przez specjalistów wojskowych w Siłach Zbrojnych RP (Dz. Rozk. MON, poz. 24) oraz wydana na jej podstawie instrukcja o klasyfikowaniu specjalistów wojskowych i instruktorów spadochronowych w Siłach Zbrojnych RP.Skutkiem powyższego, a także wobec braku nowych aktów prawnych regulujących powyższą problematykę, aktualnie brak jest podstaw do realizacji jakichkolwiek kwestii związanych z przyznawaniem i podwyższaniem klas kwalifikacyjnych, a także ich cofaniem i potwierdzaniem. Oznacza to, że klasy kwalifi
kacyjne uzyskane przez żołnierzy przed dniem 30 marca 2001 r. zostały nadane im bezterminowo i nie powinni być oni tych uprawnień pozbawieni, powinni również otrzymywać z tego tytułu dodatek na klasę kwalifikacyjną.Natomiast po dniu 30 marca 2001 r. dowódcy jednostek wojskowych, którzy byli uprawnieni do przyznawania, podwyższania lub cofania klas kwalifikacyjnych nie mogą podejmować żadnych decyzji w tym zakresie.
Jednocześnie pragnę wskazać, że w myśl § 25 ust. 1 w rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 października 2000 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy (Dz. U. Nr 90, poz. 1005 z późn. zm.) chorążemu, podoficerowi zawodowemu albo żołnierzowi służby nadterminowej, który uzyskał klasę kwalifikacyjną w specjalności wojskowej właściwej dla zajmowanego stanowiska służbowego lub pełnionej funkcji, przysługuje dodatek za uzyskanie klasy kwalifikacyjnej w wysokości:
- w razie uzyskania II klasy - 6%
- w razie uzyskania I klasy - 10%
- w razie uzyskania klasy mistrzowskiej - 18%
- uposażenia bazowego.
Żołnierze którzy zajmują stanowisko służbowe z uzyskaną przed dniem 30 marca 2001 r. klasą kwalifikacyjną mają prawo do otrzymywania z tego tytułu dodatku w przytoczonych wysokościach.
Niezależnie od powyższego pragnę poinformować, iż planowane rozwiązania w zakresie uposażeń żołnierzy zawodowych - zaproponowane w projekcie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, który znajduje się w końcowej fazie prac legislacyjnych w Parlamencie - przewidują znaczne ograniczenie liczby dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Jest to skutek zupełnie nowej koncepcji uposażenia żołnierzy zawodowych odbiegający w zasadniczy sposób od dotychczasowych rozwiązań w tym przedmiocie. W konsekwencji w projekcie tym zaproponowano utworzenie jednoskładnikowego uposażenia zasadniczego, które będzie uzależnione od stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego, zaszeregowanego do określonej grupy uposażenia o ustalonym mnożniku kwoty bazowej. Przewiduje się, że rozwiązanie takie pozwoli na odpowiednie wynagradzanie żołnierzy zawodowych w zależności od zajmowanego stanowiska służbowego, zakresu wykonywanych zadań służbowych oraz ponoszonej odpowiedzialności. Nie przewiduje się natomiast dalszego funkcjonowania dodatku za klasę kwalifikacyjną specjalisty wojskowego.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia żywię nadzieję, że uzna je Pan Marszałek za satysfakcjonujące.
Łączę wyrazy szacunku
wz. Andrzej TOWPIK
Podsekretarz Stanu
do Spraw Polityki Obronnej