Oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Kazimierza Pawełka, złożonym na 26. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 25):

Warszawa, 2002-11-20.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na przekazanie, przy piśmie z dnia 7 listopada br. znak: R J/043/363/02/V, oświadczenie Pana Senatora Kazimierza Pawełka w sprawie umożliwienia pracy zarobkowej osobom pobierającym świadczenia przedemerytalne, a zwolnionym z pracy w ramach restrukturyzacji przemysłu obronnego, informuję:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 Nr 6, poz. 56 z późn. zm.) świadczenia przedemerytalne są wypłacane przez powiatowe urzędy pracy ze środków budżetu państwa w ramach dotacji dla Funduszu Pracy. Podkreślić należy, że choć od świadczeń przedemerytalnych nie jest opłacana składka na ubezpieczenie społeczne, to jednak okres ich pobierania zaliczany jest do okresu, od którego zależą uprawnienia emerytalne jako okres "nieskładkowy", co nie ma miejsca w przypadku wcześniejszych emerytur

Podstawowymi przesłankami ustanowienia świadczeń przedemerytalnych było wprowadzenie korzystniejszych osłon socjalnych dla osób z długoletnim stażem pracy tracących zatrudnienie. Mają one znaczne kłopoty z przekwalifikowaniem się oraz uzyskaniem nowego zatrudnienia. Ponadto osoby pobierające świadczenia przedemerytalne, jeśli nie podejmują zatrudnienia zwiększają szansę na uzyskanie zatrudnienia przez osoby bezrobotne, szczególnie absolwentów.

Wprowadzenie możliwości równoczesnego pobierania świadczenia przedemerytalnego i osiągania dochodów z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez nałożenia obecnie obowiązującego ograniczenia ich dochodów do wysokości 200% zasiłku dla bezrobotnych, oznaczałoby odejście od jednej z podstawowych przesłanek wprowadzenia tych świadczeń. Należy zaznaczyć, iż w przypadku podjęcia przez osobę pobierającą świadczenie przedemerytalne pracy świadczenia tego nie jest pozbawiana lecz ulega ono zwiększeniu. Dlatego też nie można się zgodzić z twierdzeniem Pana Senatora Pawełka, iż osoby chcące pracować są administracyjnie pozbawione takiej możliwości.

Nie należy także abstrahować od tego, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 1999 r. w sprawie ustalenia świadczeń przedemerytalnych dla zwalnianych z przyczyn dotyczących zakładu pracy z podmiotów gospodarki narodowej objętych programem restrukturyzacji przemysłu obronnego i wsparcia w zakresie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 38, poz. 363 i z 2000 r. Nr 68), poz. 807) pracownicy zakładów objętych tym programem mogli przejść na świadczenie przedemerytalne na korzystniejszych od ogólnie obowiązujących wówczas warunków i otrzymują je w wysokości pełnej emerytury.

Biorąc powyższe pod uwagę, nie znajduję podstaw do wprowadzenia zmian przepisów w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, polegających na ponownym wprowadzeniu możliwości "dorobienia" do pobieranego świadczenia połowy minimalnej płacy przez osoby, które przeszły na świadczenia przedemerytalne w ramach restrukturyzacji przemysłu obronnego. Należy pamiętać także o tym, że świadczenie przedemerytalne nie jest formą wcześniejszej emerytury lecz osłoną socjalną dla osób z długoletnim stażem pracy tracących zatrudnienie.

Informując o powyższym

Jerzy Hausner


Oświadczenie