Oświadczenie złożone
przez senatora Kazimierza Pawełka
Oświadczenie skierowane do ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza
Szanowny Panie Ministrze!
Mija już dziesięć lat od czasu, gdy władze miasta Włodawy rozpoczęły starania o budowę zlokalizowanego w tym mieście przejścia granicznego na Bugu między Polską a Białorusią.
Lokalizacja przejścia granicznego w tym miejscu jest ze wszech miar uzasadniona, jako że w odległości zaledwie 3,5 km od Włodawy istnieje czynne przejście graniczne między Białorusią a Ukrainą, użytkowane od 1997 r.
Budowa przejścia granicznego we Włodawie automatycznie otworzy najkrótszą drogę z Chełma, Zamościa i Lublina do Wilna, Mińska i Moskwy, a dla ruchu turystycznego i osobowego będzie najkrótszą drogą z całej południowej Polski na Białoruś, Litwę i do Kaliningradu, odciążając jednocześnie przeładowane przejście graniczne Terespol - Brześć, gdzie czas wyczekiwania na odprawę trwa wiele godzin.
Otwarcie przejścia granicznego we Włodawie będzie miało także znaczenie ekonomiczne, między innymi przyczyni się do usprawnienia współpracy przygranicznej między Włodawą a Brześciem, Kobryniem, Małorytą i Tomaszówką na Białorusi, a także Kowlem i Szackiem na Ukrainie. Teraz cała wymiana h
andlowa odbywa się przez Terespol.Chciałbym także przypomnieć, że przez Włodawę wiódł stary szlak królewski z Krakowa do Wilna. Czy tamta tradycja nie zobowiązuje?
Dołączam mapę tamtych terenów*.
Pozostaję z szacunkiem
Kazimierz Pawełek