Oświadczenie


Minister Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie marszałka Longina Pastusiaka, złożone na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 49):

Warszawa, dnia 14 listopada 2003 r.

Pan
Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

w miejscu

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Longina Pastusiaka z 23 października 2003 roku, w sprawie wycieczkowych rejsów okrężnych statków Żeglugi Gdańskiej do Obwodu Kaliningradzkiego w Federacji Rosyjskiej po obustronnym wprowadzeniu obowiązku wiz wjazdowych, uprzejmie przekazuję poniższe informacje.

W wyniku działań podjętych przez stronę polską, 21 października br. wznowiono rejsy statków Żeglugi Gdańskiej i innych przewoźników z Elbląga i Fromborka do Swietłego. Tym samym po wcześniejszym wznowieniu rejsów z Gdyni i Gdańska do Bałtijska, przywrócone zostały rejsy wszystkich statków zawieszone przez stronę rosyjską 2 października br. Według Prezesa Żeglugi Gdańskiej rejsy będą uruchomiane sukcesywnie, w zależności od zainteresowania podróżników.

Jednocześnie pragnę poinformować, że w związku z wejściem w życie 1 października br. Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o warunkach podróży obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i obywateli Federacji Rosyjskiej z 18 września 2003 roku, uległy zmianie niektóre zasady odbywania rejsów wycieczkowych. Wynika to z faktu, że wyłączenia podmiotowe z obowiązku wizowego przewidziane w art. 7 przedmiotowej Umowy nie dotyczą pasażerów podróżujących statkami morskimi.

Rosyjskie Przepisy dotyczące przebywania na terytorium Federacji Rosyjskiej cudzoziemców będących pasażerami statków wycieczkowych z 1 września 2003 roku dopuszczają, aby uczestnicy wycieczki będący pasażerami statków wycieczkowych, których postój w porcie rosyjskim nie przekracza 72 godzin, mogli przebywać na terytorium Federacji Rosyjskiej bez wizy w przypadku odbywania podróży na pokładzie statku wycieczkowego. Powyższy wyjątek od reżimu wizowego wymaga jednak spełniania określonych w powyższych przepisach warunków formalnych, m.in. cudzoziemcy muszą uczestniczyć w grupowym programie turystycznym, rejs statku wycieczkowego powinien mieć na celu krótkotrwałe zwiedzanie turystyczne jednego lub kilku portów otwartych dla statków zagranicznych, kapitan statku wycieczkowego za pośrednictwem agenta okrętowego jest zobowiązany do przedstawienia władzom portu listy przebywających pasażerów na 72 godziny przed zawinięciem statku do pierwszego portu rosyjskiego.

Z wyrazami najwyższego szacunku

Włodzimierz Cimoszewicz


Oświadczenie