Oświadczenie złożone
przez senatora Grzegorza Niskiego
Oświadczenie skierowane do ministra sprawiedliwości Grzegorza Kurczuka
Sprawa przestrzegania prawa, między innymi przez organa samorządu terytorialnego, była przedmiotem wielu publikacji prasowych. Niestety, jak wykazuje praktyka życia codziennego, władze samorządu terytorialnego w sposób jaskrawy naruszają lub wręcz lekceważą obowiązujące prawo. Powoduje to powstawanie nieprzychylnych opinii o bezcelowości drogi sądowej, indolencji władz i bezkarności urzędników.
Przykładem może być sprawa pana Jana Orłowskiego z Koszalina. 29 września 1989 r. zapadł prawomocny wyrok sądu, orzekający eksmisję z mieszkania W. Jastrzębskiego. Przez prawie trzynaście lat urząd gminy wyroku nie wykonał, mimo że był do tego zobowiązany. Używano przeróżnych argumentów, ażeby nie dopuścić do wykonania wyroku. Nie wykwaterowano do posiadanego domu na wsi, o czym świadczy pismo naczelnika gminy Trzebieszów z 6 marca 1990 r. Odroczono eksmisję, gdyż rzekomo złożona została prośba o wniesienie rewizji nadzwyczajnej. Następnym argumentem był brak mieszkań zastępczych. Innym argumentem wstrzymującym wykonanie wyroku było wniesienie sprawy o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
W piśmie z 10 maja 2000 r. urząd gminy poinformował, że przekwaterowanie zostaje wstrzymane do czasu zakończenia sprawy sądowej. Postępowanie sądowe zostało zakończone, a prawomocne postanowienie dostarczone do urzędu gminy 16 maja 2002 r.
Ani na to pismo, ani na pismo z 21 czerwca 2002 r. urząd gminy nie udzielił jednak odpowiedzi. Dopiero 9 lipca, czyli po upływie prawie dwóch miesięcy od daty złożenia pisma, udzielono odpowiedzi, że urząd wyroku nie wykona.
Proszę o podjęcie działań celem wyjaśnienia, jak to było możliwe, że przez trzynaście lat nie wykonano wyroku i obecnie informuje się, że wyrok nie zostanie wykonany. Proszę także o poinformowanie, czy ktoś odpowiedzialny za taki stan rzeczy poniósł konsekwencje.
Z poważaniem
senator RP
Grzegorz Andrzej Niski