Oświadczenie


Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Mieczysława Mietły, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, 2004-09-03

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek S
enatu RP

Szanowny Panie Marszałku

W związku z przesłanym przy piśmie z dnia 19 sierpnia 2004 r. znak: BPS/OSK-043-375-04 tekstem oświadczenia złożonego przez Pana Mieczysława Mietłę Senatora RP podczas 68. posiedzenia Senatu RP w dniu 12 sierpnia 2004 r., uprzejmie wyjaśniam.

Nie można zgodzić się z poglądem zaprezentowanym w piśmie przez Pana Senatora, odnośnie nierównego traktowania podmiotów gospodarczych w związku z opodatkowaniem różnymi stawkami usługi montażu okien.

Należy podkreślić, iż nie chodzi w tym przypadku o zróżnicowanie stawek podatkowych ze względu na podmiot dokonujący czynności. Wysokość stawki jest bowiem związana z tym, że w przypadku producenta występuje dostawa towaru (okna), natomiast w przypadku firm nie będących producentami mamy do czynienia z innego rodzaju świadczeniem, tj. z usługą montażu.

Ponadto uprzejmie informuję, że zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 tej ustawy, tj. m.in. czynności takie jak odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są (w większości przypadków) zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ww. ustawy).

Jeżeli zatem chodzi o identyfikację towarów i usług w zakresie wysokości opodatkowania nic się nie zmieniło w porównaniu ze stanem prawnym sprzed wejścia w życie tej ustawy.

W związku z tym podatnik musi określić prawidłowo charakter wykonywanych czynności, tj. czy dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługi.

Podatnik ma prawo do wykonywania czynności opodatkowanych stawką obniżoną tylko w takim zakresie, w jakim przewidują to przepisy ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Przykładowo, z posiadanych przez Ministerstwo Finansów informacji z Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że montaż okien przez ich producenta w już istniejącym budynku, jest klasyfikowany jako okna - w zależności od materiału z jakich zostały wykonane, według następujących grupowań PKWiU:

- z drewna - PKWiU 20.30.11 "Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane",

- z tworzyw sztucznych - PKWiU 25.23.14-50.1 "Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych, dla budownictwa",

- ze stali - PKWiU 28.12.10-30 "Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe",

- z aluminium - PKWiU 28.12.10-50 "Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe".

W związku z powyższym należy stosować stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla tego towaru (okien), tj. 22% - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Natomiast usługi polegające na montażu okien w nowych budynkach mieszkalnych i budynkach remontowanych wykonywane przez firmę nie będącą producentem okien, mieszczą się w zakresie grupowania PKWiU 45.42.11-00-00 "Roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych" i podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%. W skład tej usługi może wchodzić zakup okien, dostarczenie tych okien i ich montaż, jeżeli jest to usługa kompleksowa świadczona przez firmę montującą okna.

Odnosząc się do poruszanych przez Pana Senatora rozbieżnych interpretacji, to uprzejmie informuję, że wyjaśnienia w powyższym zakresie od dawna zamieszczone są na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Poza tym, jak wskazano na wstępie, sposób podejścia do identyfikacji towarów w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie uległ zmianie w stosunku do wcześniejszego okresu.

Pozostaję z szacunkiem

Z upoważnienia

PODSEKRETARZ STANU

Wiesław Czyżowicz


Oświadczenie