Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Mieczysława Mietłę
wspólnie z innymi senatorami

Oświadczenie skierowane do ministra finansów Andrzeja Raczki

Szanowny Panie Ministrze!

W ostatnim czasie docierają do parlamentarzystów liczne sygnały i prośby o podjęcie skutecznych działań mających na celu niedopuszczenie do świadomej likwidacji branży piwowarskiej. Takie obawy istnieją. Podnoszone jest to zarówno przez pracodawców, jak i pracowników przemysłu piwowarskiego, a także przez dostawców surowców i materiałów oraz firmy współpracujące z tą ważną branżą.

Jako odpowiedzialni za tworzenie dobrych warunków do rozwoju i funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, w pełni podzielamy troskę o egzystencję tej dochodowej branży, o miejsca pracy i dochody budżetu państwa w kontekście poczynań podejmowanych przez Ministerstwo Finansów. Nasze zdziwienie jest tym większe, że stawki akcyzy zostały podniesione w tak szczególnym okresie - za kilkanaście dni staniemy się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Można przewidzieć, że otwarty rynek dla tej branży będzie kolejnym, szczególnie trudnym egzaminem.

Przypominamy, że w czasie pracy nad ustawą określającą wyższe stawki akcyzy niż obowiązujące w dniu 8 stycznia 2004 r. zasugerowano je, jako zapis, tak na wszelki wypadek. Zwrócił się z tym do senatorów podsekretarz stanu Piotr Sawicki, zapewniając, że ministerstwo nie będzie w żadnym przypadku podnosić stawki akcyzy na piwo, a przynajmniej przez dłuższy okres, który pozwoliłby na wyciągnięcie prawidłowych wniosków w celu stworzenia nie gorszych warunków funkcjonowania branży niż te, które mają producenci piwa w krajach ościennych. Z wielkim zdumieniem zapoznaliśmy się więc z pismem ministra finansów Andrzeja Raczki z dnia 31 marca 2004 r., GP-56/2004, skierowanym do senatorów. Pismo to ujmuje ważne kwestie w sposób nierzetelny, w wielu miejscach mija się z prawdą i przedstawia zagadnienia, wypaczając intencje zaprezentowane w czasie pracy Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych oraz deklaracje złożone w czasie posiedzenia Senatu RP przez przedstawiciela Ministerstwa Finansów upoważnionego do reprezentowania stanowiska rządu.

Chcemy zwrócić uwagę jedynie na dwa fakty.

Po pierwsze, podsekretarz stanu Piotr Sawicki zapytany o to, czy poszerzenie skali stawki akcyzy ma na celu zwiększenie obciążeń nakładanych na producentów piwa, zaprzeczył temu, twierdząc równocześnie, że do naliczania dochodów budżetowych na rok 2004 przyjęto stawkę obowiązującą w dniu 1 stycznia 2004 r.

Po drugie, zwracamy uwagę, że na przeprowadzanie eksperymentów na branży piwowarskiej polskiej gospodarki jeszcze dziś nie stać. Bo stwierdzenie, że pełniejszej oceny sytuacji polskiej branży piwowarskiej będzie można dokonać dopiero po kilkunastu tygodniach od naszego wejścia do Unii Europejskiej, gdy przeanalizujemy, jak zmieniły się ceny i jak wpłynęło to na wielkość sprzedaży piwa w Polsce, jest potrzebne bardziej do celów naukowych i podejmowania decyzji o przyszłych inwestycjach niż do odzyskania utraconego rynku. Ponowne wejście z tym samym produktem na rynek jest o wiele kosztowniejsze niż wejście z produktem nowym.

W trosce o przyszłość szeroko rozumianej branży piwowarskiej, o dochody budżetu państwa i z uwagi na potrzebę stworzenia warunków funkcjonowania dla polskich przedsiębiorstw porównywalnych z tymi, jakie mają przedsiębiorcy zagraniczni, zwracamy się do pana, Panie Ministrze, o podjęcie stosownych działań zapewniających zdrowe zasady konkurencji pomiędzy polskimi a zagranicznymi producentami branży piwowarskiej.

Z poważaniem
Mieczysław Mietła
Władysław Bułka
Bogusław Mąsior
Zdzisława Janowska


Spis oświadczeń