Oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Bogusława Mąsiora i Mieczysława Mietły, złożonym na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 55):

Warszawa, dnia 04 marca 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do oświadczenia złożonego na 55. posiedzeniu Senatu w dniu 29 stycznia przez Pana Senatora Bogusława Mąsiora i Pana Senatora Mieczysława Mietłę w sprawie spółki Zakłady Chemiczne "ALWERNIA" S.A. pragnę poinformować, iż:

Skarb Państwa jest mniejszościowym akcjonariuszem Zakładów Chemicznych "ALWERNIA", posiadającym 25% udział w kapitale zakładowym Spółki.

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych oraz Statutem Spółki Minister Skarbu Państwa wykonuje należne mu prawa korporacyjne jedynie pośrednio, poprzez udział w walnych zgromadzeniach Spółki i wyrażanie stanowiska MSP w głosowaniu nad poszczególnymi uchwałami, jak również udział przedstawicieli Skarbu Państwa w Radzie Nadzorczej Spółki (Skarb Państwa ma dwóch przedstawicieli w siedmioosobowej Radzie Nadzorczej Zakładów Chemicznych "ALWERNIA" S.A.).

Posiadany przez Skarb Państwa pakiet akcji Spółki nie uprawnia do określania strategii funkcjonowania Spółki i nie daje możliwości wpływu na bieżącą jej sytuację.

Wiodącym akcjonariuszem Zakładów Chemicznych "ALWERNIA" S.A., posiadającym ok. 73% akcji Spółki, jest CIECH S.A. Fakt większościowego udziału Skarbu Państwa w strukturze kapitałowej CIECH S.A. nie daje możliwości ingerencji w przyjętą przez organy CIECH S.A. politykę inwestycyjną wobec posiadanych spółek, w tym wobec Zakładów Chemicznych "ALWERNIA" S.A.

Niemniej w dniu 26 stycznia 2004 r. w Ministerstwie Skarbu Państwa odbyło się spotkanie z udziałem Zarządu Zakładów Chemicznych "ALWERNIA" S.A. oraz Członka Zarządu CIECH S.A., którego celem było omówienie aktualnej sytuacji Spółki, ewentualnych zagrożeń jej dalszego funkcjonowania oraz perspektyw dalszego działania w kontekście planowanych nowych inwestycji.

Pogarszające się warunki makroekonomiczne oraz daleko posunięta konsolidacja rynku chemicznego w sferze dostawców, producentów i odbiorców mają duży wpływ na sytuację Zakładów Chemicznych "ALWERNIA" S.A. i w negatywny sposób mogą wpłynąć na ich dalszą sytuację ekonomiczno-finansową. Dlatego też, w opinii Zarządu Spółki koniecznym było podjęcie działań restrukturyzacyjnych, które pozwolą na dalsze funkcjonowanie Spółki i utrzymanie jej stabilnej pozycji na rynku, polegające m.in. na restrukturyzacji majątkowej (zagospodarowanie nieprodukcyjnego majątku Spółki), redukcji kosztów, restruktryzacji zatrudnienia, rozwoju asortymentów produktów i poprawie rentowności. Istotnym celem dla Zakładów Chemicznych "ALWERNIA" S.A. jest również znalezienie inwestorów branżowych.

W poruszonej przez Panów Senatorów kwestii zwolnień grupowych przeprowadzanych w Zakładach Chemicznych "ALWERNIA" S.A. pragnę poinformować, iż z informacji przekazanych przez Zarząd Spółki wynika, iż procedura zwolnień grupowych została rozpoczęta po ustaleniu przez zarząd w porozumieniu z kierownikami pionów i jednostek organizacyjnych ich niezbędnej etatyzacji. W dniu 28.10.2003 r. o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, ich powodach i liczbie pracowników nimi objętych został powiadomiony Powiatowy Urząd Pracy i działające w Spółce organizacje związkowe. W dniu 08.12.2003 r. Zarząd Zakładów Chemicznych "ALWERNIA" S.A. zawarł z działającymi w Spółce organizacjami związkowymi <<Porozumienie określające zasady postępowania w sprawie grupowego zwolnienia pracowników w Zakładach Chemicznych "ALWERNIA" S.A.>>, którego załącznikiem była lista 126 pracowników przewidzianych do zwolnienia, począwszy od 15.12.2003 r. Ustalając tę listę kierowano się zapisami projektu porozumienia, przede wszystkim kryterium przydatności pracowników, ich umiejętności i kwalifikacji zawodowych. W miarę możliwości uwzględniano również inne kryteria, w tym ochronę związkową, kryteria socjalne, uprawnienia do emerytury, świadczeń przedemerytalnych, staż pracy, itp. Wszystkim uprawnionym do świadczeń w 2004 r. przedłużono termin rozwiązania umowy o pracę w ten sposób, aby umożliwić pracownikowi otrzymanie określonego świadczenia. Wszyscy zwalniani na mocy Porozumienia pracownicy, oprócz świadczeń wynikających z prawa pracy, otrzymują również m.in.: dodatkową odprawę równą trzymiesięcznemu wynagrodzeniu, odchodzący na świadczenia emerytalne odprawę emerytalną w wysokości wynikającej z ZUZP, nagrodę jubileuszową w wysokości wynikającej z ZUZP, jeżeli nabyliby do niej prawo w ciągu 12 miesięcy od daty zwolnienia.

Należy również wskazać, iż Zarząd Spółki podjął działania, by umożliwić podjęcie pracy przez zwalnianych pracowników u inwestorów, którzy w wyniku zakupu bądź dzierżawy części majątku Zakładów Chemicznych "ALWERNIA" S.A. prowadzić będą na ich terenie działalność gospodarczą.

Z poważaniem

MINISTER

Zbigniew Kaniewski


Oświadczenie