Oświadczenie


Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Bogusława Mąsiora, złożonym na 31. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 29):

Warszawa, 2003.01.20

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z pismem Pana Marszałka znak: LP/043/428/02/V z 20.12.2002 r. do którego dołączono oświadczenie złożone przez Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bogusława Mąsiora podczas 31 posiedzenia Senatu RP w dniu 19 grudnia 2002 r. informuję uprzejmie - jak niżej.

  1. "Program restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2003-2006 z wykorzystaniem ustaw antykryzysowych i zainicjowanych prywatyzacji niektórych kopalń (z korektami wynikającymi z Porozumienia strony rządowej ze stroną związkową z dnia 11 grudnia 2002 r. oraz korektami wynikającymi ze stanu prawnego sektora na dzień 10 stycznia 2003 roku)" obejmuje swoim obszarem działania i przyjętymi założeniami wszystkie kopalnie węgla kamiennego, niezależnie od tego, czy znajdują się one na terenie województwa śląskiego, czy też małopolskiego. Oznacza to, że kopalnie "Janina" i "Brzeszcze", będące dotychczas w strukturze Nadwiślańskiej Spółki Węglowej S.A. wejdą w skład nowotworzonej Kopalni Węglowej S.A.
  2. Oznacza to również, że działania osłonowe podejmowane przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w ramach prac Międzyresortowego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Zatrudnienia w Sektorze Górnictwa Węgla Kamiennego, funkcjonującego pod przewodnictwem Podsekretarza Stanu w MGPiPS Pani Ireny Herbst, będą również obejmować kopalnie leżące w województwie małopolskim.
  3. Przepisy ustawy z dnia 26.11.1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych, zapewniające gminom górniczym wyższy udział w podatku dochodowym od osób fizycznych, rekompensaty traconych dochodów z tytułu nieuregulowania opłat eksploatacyjnych oraz możliwość zaciągania kredytów preferencyjnych, wygasły z mocy prawa. Założeniem w chwili uchwalania tej ustawy w 1998 roku było utrzymanie takich preferencji dla gmin górniczych do końca 2002 r. należy jednak zauważyć, że ustawą z dnia 23 listopada 2002 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2002 oraz niektórych ustaw (Dz.U. Nr 216, poz. 1826) przedłużono obowiązywanie niektórych przepisów ustawy z dnia 26.11.1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego (...) w zakresie gmin górniczych, między innymi dotyczących zwolnień gmin górniczych z wpłat przeznaczonych na zwiększenie subwencji ogólnej budżetu państwa od przypadającej jej części opłaty eksploatacyjnej.

Z poważaniem

Jerzy Hausner


Oświadczenie