Oświadczenie


Minister Gospodarki i Pracy przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Markowskiego, złożone na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80):

Warszawa, 24.02.2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Jerzego Markowskiego Senatora RP z dnia 03.02.2005 r. w sprawie łączenia kopalń węgla kamiennego "Wujek" i "Śląsk", pragnę przedstawić stanowisko Ministerstwa Gospodarki i Pracy.

Górnictwo węgla kamiennego uzyskuje w bieżącym roku dodatnie wyniki finansowe. Na poprawę sytuacji finansowej górnictwo w 2004 r. wpłynęły w decydującym stopniu następujące czynniki:

- występowanie korzystnej koniunktury na światowych rynkach zbytu wyrażającej się znacznym wzrostem cen węgla eksportowanego i związanym z tym wzrostem przychodów ze sprzedaży oraz wpływu tej koniunktury na ceny zbytu węgla na rynku krajowym,

- realizacja przedsięwzięć proefektywnościowych założonych w przyjętym w dniu 27 kwietnia 2004 r. przez Radę Ministrów dokumencie pt. "Restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego w latach 2004 - 2006 oraz strategia na lata 2007 - 2010",

- oddłużenie z końcem 2003 r. przedsiębiorstw górniczych w trybie ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa... oraz na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa... na łączną kwotę 18,1 mld zł, co zakończyło lawinowe narastanie kosztów finansowych z tytułu odsetek od zobowiązań.

Poprawa sytuacji finansowej oraz zmiana sytuacji na rynku węgla pozwoliła na spowolnienie realizacji niektórych celów, w tym restrukturyzacji zdolności produkcyjnych. Niemniej jednak wykorzystując dobrą sytuację w sektorze spółki węglowe muszą brać pod uwagę również możliwość pogorszenia tej sytuacji.

Spółki węglowe przyjęły integrację zakładów górniczych jako jeden z zasadniczych sposobów restrukturyzacji. Wykorzystuje się dotychczasowe doświadczenie w zakresie łączenia kopalń dla stopniowej likwidacji kopalń o kończących się zasobach, co daje możliwość wybrania części ich zasobów - zalegających w filarach ochronnych zakładu górniczego oraz partiach przygranicznych. Zintegrowane kopalnie w mniejszym stopniu odczuwają niekorzystne skutki wahań sprzedaży przez możliwość dostosowania produkcji do potrzeb rynku i posiadają większą możliwość optymalizacji zatrudnienia poprzez przegrupowanie załóg, ograniczenia zatrudnienia na powierzchni i konsolidacji służb utrzymania ruchu.

W wyniku minimalizacji zakresu niezbędnych inwestycji poprzez optymalne wykorzystanie majątku produkcyjnego, wygaszanie wydobycia w parcelach nie gwarantujących jego opłacalności, sukcesywnej likwidacji nadwyżek zdolności produkcyjnych oraz upraszczaniu modelu zakładu górniczego i racjonalizacji zatrudnienia powinno nastąpić dostosowanie poziomu produkcji do wymogów rynku, przy równoczesnym uzyskaniu korzystnego wyniku ekonomicznego. Działania te pozwalają na ograniczenie kosztów działalności spółek i przygotowanie się do wystąpienia dekoniunktury na węgiel.

Odnośnie sytuacji mającej wpływ na podjęcie decyzji o połączeniu KWK "Śląsk" do KWK "Wujek" wchodzących w skład Katowickiego Holdingu Węglowego, pragnę poinformować, iż w KWK "Śląsk" S.A. nastąpiło obniżenie wydobycia od kwietnia 2003 r. do poziomu ok. 8000 t/dobę do wielkości 3000 t/dobę. Powyższe było pochodną wystąpienia zagrożeń pożarowych w pokładzie 502 w partii K i J, skutkujących okresowymi wyłączeniami ścian z produkcji.

Uruchomione w 2003 r. ściany nie uzyskiwały planowanego wydobycia z uwagi na występowanie zaburzeń tektonicznych, wymyć pokładu i częstych opadów stropu, ale także wskutek zaszłości będących rezultatem zdarzeń losowych, które miały miejsce w tej kopalni.

Przygotowany przez Kierownictwo Kopalni na początku 2004 r. program naprawczy, zakładał poprawę sytuacji wydobywczej w czerwcu 2004 r. po uruchomieniu ściany 10 d w pokładzie 510 w partii J.

W dniu 20.07.2004 r. w zrobach tej ściany wystąpiło zagrożenie pożarowe w wyniku czego ścianę czasowo odizolowano wentylatoryjnie i utworzono pole pożarowe.

Zmniejszenie wydobycia i sprzedaży węgla związane z w/w sytuacją techniczno-geologiczną kopalni wpłynęło zdecydowanie na zmniejszenie przychodów kopalni i w konsekwencji prowadziło do stałego pogorszenia wyników ekonomiczno-finansowych. W tym czasie, tj. za 8 miesięcy 2004 r. Kopalnia uzyskała ujemny wynik finansowy brutto w wysokości - 46.162,0 tys. zł.

Przeprowadzona przez KHW S.A. analiza frontu wydobywczego nie gwarantowała w najbliższym okresie czasu zwiększenia wydobycia w kopalni i w konsekwencji poprawy wyniku ekonomicznego, natomiast dalsze utrzymywanie takiego stanu powodowało narastanie problemów finansowych kopalni i prowadziło do znacznego obniżenia planowanego wyniku finansowego Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. jako całości.

Biorąc pod uwagę powyższe Zarząd Holdingu, po rozważeniu wielu wariantów uznał, że dalsza samodzielna działalność KWK "Śląsk" w ramach Katowickiej Grupy Kapitałowej będzie powodowała obniżenie wskaźników techniczno-ekonomicznych, pogorszenie kondycji finansowej i wiarygodności KHW S.A. jako dużego dostawcy węgla.

Możliwością rozwiązania powyższych problemów była głęboka restrukturyzacja organizacyjna, techniczna i zatrudnieniowa kopalni, polegająca na przyłączeniu jej do KWK "Wujek" jako rejonu wydobywczego "Śląsk".

Zdaniem KHW S.A. rozwiązanie powyższe zapewni:

- restrukturyzację zatrudnienia, poprzez alokację załogi do pozostałych kopalń KHW S.A. i odejść naturalnych,

- uwolnienie majątku nieprodukcyjnego,

- uproszczenie struktury organizacyjnej,

- lepsze wykorzystanie maszyn i urządzeń produkcyjnych,

- większą elastyczność frontu wydobywczego, co ma zasadnicze znaczenie dla poprawy poziomu bezpieczeństwa pracującej załogi,

- możliwość dywersyfikacji wydobycia na dwa rejony wydobywcze i stworzenie możliwości pełnego wykorzystania zasobów obszaru górniczego "Śląsk",

- poprawę gospodarki materiałowej i zmniejszenie stanu zapasów.

W celu realizacji procesu przyłączenia KWK "Śląsk" do KWK "Wujek", Zarząd KHW S.A, uchwałą nr 506/2004 z dnia 26.08.2004 r. powołany został zespół roboczy, którego zadaniem było przygotowanie wszechstronnej analizy odnośnie wszystkich obszarów procesu przyłączenia i wypracowanie wniosków. Zespół zakończył prace i potwierdził zasadność podjęcia decyzji o połączeniu KWK "Śląsk" do KWK "Wujek".

Z poważaniem

MINISTER GOSPODARKI I PRACY

w zastępstwie

Jacek Piechota

SEKRETARZ STANU


Oświadczenie