Oświadczenie


Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Markowskiego, złożone na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 36):

Warszawa, dn. 30.04.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo z dnia 8 kwietnia 2003 r., znak: BPS/DSK-043-145-03, informuję, co następuje.

Zgodnie z obowiązującym prawem, do czasu wykreślenia ZG "Bytom I" z Krajowego Rejestru Sądowego, pracownicy korzystający z urlopów górniczych, do chwili przejścia na emeryturę, są pracownikami tego zakładu, a okres urlopowy zaliczany jest do uprawnień emerytalnych.

Zgodnie z delegacją ustawową art. 31 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz.U. Nr 162, poz. 1112 z późn. zm.) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wskazał w drodze rozporządzenia jednostkę organizacyjną, która przejęła obowiązek wypłacania świadczeń, o których mowa w art. 22 i 23 ustawy o dostosowaniu górnictwa (...).

W myśl rozporządzenia Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. przejęła obowiązek wypłacania świadczeń dla pracowników ZG "Bytom I" finansowanych ze środków budżetowych. Oznacza to, iż Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. pełni tylko rolę płatnika świadczeń , nie zaś pracodawcy dla pracowników ZG "Bytom I".

Rozporządzenie z dnia 12 lutego 2003 r. w sprawie wyznaczenia jednostki organizacyjnej, która przejmie obowiązek wypłacania świadczeń po likwidacji Zakładu Górniczego "Bytom I" Sp. z o.o. (Dz.U. Nr 25, poz. 221) weszło w życie 14 lutego 2003 r.

W przypadku następstwa prawnego informuję, iż ustawa o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego (...) ani żadne inne przepisy nie dają Ministrowi Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej możliwości wskazania następcy prawnego.

Oznacza to, iż z chwilą wykreślenia ZG "Bytom I" z Krajowego Rejestru Sądowego pracownicy ZG "Bytom I" staną się byłymi pracownikami tego zakładu oraz nie będzie uprawnionego podmiotu, który mógłby wypłacać m. in. odprawy emerytalne lub rentowe na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Odnośnie wydawania zaświadczeń niezbędnych pracownikom przebywającym na urlopach górniczych w celu przedłożenia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych celem ustalenia uprawnień emerytalnych informuję, co następuje.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A., będąca płatnikiem świadczeń z art. 22 i 23 ustawy o dostosowaniu górnictwa (...) powinna wystawiać stosowne zaświadczenia byłym pracownikom ZG "Bytom I", którzy zgodnie z przepisami emerytalnymi nabędą uprawnienia do emerytury. Informuję ponadto, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie honorował zaświadczenia wystawiane przez płatnika tj. SRK S.A. Przedstawiciele Bytomskiej Spółki Węglowej S.A. zobowiązali się do przekazania do SRK S.A. wszelkich dokumentów osobowych i płacowych pracowników zatrudnionych w ZG "Bytom I".

Dodatkowo wyjaśniam, iż ekwiwalent pieniężny, zgodnie z art. 55 ustawy o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego (...), z tytułu praw do bezpłatnego węgla dla emerytów lub rencistów górniczych z kopalń całkowicie likwidowanych, którzy uzyskali lub uzyskają emeryturę lub rentę przed dniem 1 stycznia 2007 r., wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze środków budżetowych.

Z poważaniem

MINISTER

z up. Marek Kossowski

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie