Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Władysława Mańkuta, złożonym na 64. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 65):
Warszawa, 27 lipca 2004 r.
Pan Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na oświadczenie z dnia 24 czerwca br., złożone przez Pana Senatora Władysława Mańkuta, w sprawie Działania Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) pt. Wspieranie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), pragnę przekazać następujące informacje.
Podczas wyznaczania zasięgu ONW w Polsce kierowano się obiektywnymi, wymiernymi i jednolitymi dla całego kraju kryteriami. Zasięg ONW nizinnego został wyznaczony w oparciu o ocenę warunków naturalnych mierzonych wskaźnikiem waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej (WWRPP) i warunków demograficznych, natomiast ONW górskiego - wyznaczony na podstawie kryterium wysokości nad poziomem morza. Gmina Milejewo nie spełnia kryteriów ONW nizinnego, ze względu na zbyt wysoką wartość WWRPP (76,1 pkt). Przy warunkach demograficznych gminy Milejewo (zagęszczenie ludności poniżej 40 os./km2), kwalifikowały się tylko gminy o WWRPP poniżej 72,5 pkt.
W celu poszerzenia obszaru ONW i uwzględnienia zróżnicowania warunków gospodarowania w obrębie gmin, MRiRW wraz z IUNG, wypracowały metodę, pozwalającą w sposób obiektywny, poszerzyć zasięg ONW w części nizinnej na poziomie niższym niż gmina, tj. na poziomie obrębu geodezyjnego. Warunkiem zachowania obiektywizmu było zastosowanie tej samej metody, jaką posłużono się przy wydzieleniu ONW dla całych gmin - co wymagało wyznaczenia WWRPP dla poziomu obrębów geodezyjnych i uszczegółowienia w ten sposób m
apy ONW. Metoda ta została zastosowana tylko do obrębów geodezyjnych gmin, które do tej pory nie zostały zakwalifikowane do ONW. W celu zebrania wniosków o uszczegółowienie zasięgu ONW wszystkie samorządy zostały o tym poinformowane. W związku z tym gmina Milejewo zgłosiła swój wniosek do IUNG. Po I etapie szczegółowej oceny co do możliwości występowania obrębów geodezyjnych kwalifikujących się do ONW, gmina Milejów uzyskała informację, że prawdopodobnie żaden z obrębów tej gminy nie zakwalifikuje się. Stąd gmina Milejewo nie przystąpiła do dalszej procedury kwalifikacyjnej.Pragnąłbym również zdemontować twierdzenie, jakoby wykluczenie z ONW skutkowało brakiem możliwości korzystania z dopłat unijnych z tytułu wsparcia działalności rolniczej. Rolnicy gminy Milejewo, podobnie jak rolnicy ze wszystkich innych gmin w kraju, mogą korzystać z szerokiego wachlarza wsparcia finansowego. Poza dopłatami bezpośrednimi, dostępne są dla nich inne instrumenty wsparcia finansowego w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich
i Sektorowego Programu Operacyjnego. W przypadku działania 4 PROW Wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i dobrostanu zwierząt, gmina Milejewo została wyróżniona i zakwalifikowana do strefy priorytetowej programu rolnośrodowiskowego, gdzie dostępne będą wszystkie pakiety rolnośrodowiskowe.Jednocześnie pragnę poinformować, że negocjacje Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich, prowadzone z Komisją Europejską, zostały zakończone. W dniu 20 lipca br. odbyło się posiedzenie Komitetu STAR w Brukseli, na którym powyższy dokument uzyskał pozytywną ocenę i został przekazany do formalnego zatwierdzenia przez Komisję Europejską.
Z poważaniem
Wojciech Olejniczak