Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Władysława Mańkuta, złożonym na 62. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 63), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, 28.06. 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do pisma z dnia 25 maja 2004 r., o sygn. BPS/DSK-043-239-04, przekazującego oświadczenie złożone przez Senatora RP Pana Władysława Mańkuta podczas 62. posiedzenia Senatu RP w dniu 20 maja 2004 r. w sprawie wdrażania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Z informacji uzyskanych od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego wynika, iż w 2003 r. - stosownie do zalecenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - w Wydziale Rozwoju Regionalnego utworzono Oddział Zarządzania Funduszami Strukturalnymi, kierowany przez zastępcę dyrektora tego Wydziału, wyłonionego w drodze konkursu. W strukturze Wydziału Finansów i Budżetu utworzono natomiast osobny Oddział do kasowej obsługi przepływu środków Unii Europejskiej.

Obsadę kadrową w obydwu Oddziałach zapewniono w ramach możliwości etatowych poszczególnych Wydziałów Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podkreślenia wymaga, że - zgodnie z zatwierdzoną przez Prezesa Rady Ministrów - w dniu 14 stycznia 2004 r. zmianą statutu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie utworzono Biuro Zarządzania Funduszami Europejskimi, które powstało na bazie dotychczasowego Biura Integracji Europejskiej poszerzonego o dział "rozwój regionalny".

Obsadę kadrową tej komórki organizacyjnej zapewnili dotychczasowi pracownicy Biura Integracji Europejskiej oraz Oddziału Zarządzania Funduszami Strukturalnymi Wydziału Rozwoju Regionalnego.

Obsługa kasowa przepływu środków finansowych Unii Europejskiej pozostała natomiast w Wydziale Finansów i Budżetu. Jednocześnie - zgodnie z decyzją Ministra Finansów - dwóch pracowników Zespołu Audytu Wewnętrznego, zajmuje się audytem funduszy strukturalnych.

Stosownie do dyspozycji Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, określających celowe zatrudnienie dla Biura Zarządzania Funduszami Europejskimi na 35 etatów, w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim podjęto szereg działań, zmierzających do zapewnienia odpowiedniej liczby pracowników.

Aktualnie w Biurze Zarządzania Funduszami Europejskimi zatrudnionych jest 27 osób. 14 osób zajmuje się zadaniami związanymi z wdrażaniem Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (3 osoby na stanowiskach kierowników oddziałów); 7 osób przeniesiono z innych komórek organizacyjnych Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, 7 pozostałych zatrudniono w wyniku naboru.

W Wydziale Finansów i Budżetu - Oddziale Kasowej Obsługi Przepływu Środków Unii Europejskiej zatrudnione są obecnie 4 osoby. Pracownicy ci zajmują się obsługą funduszy w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, 4 edycjami programu PHARE oraz IW INTERREG. Podkreślenia wymaga, iż z powodu znacznej liczby zadań (przewidzianych do realizacji w tym samym czasie) może dojść do nieterminowego wykonywania powierzonych zadań.

Obecnie trwa proces zatrudniania w Biurze Zarządzania Funduszami Europejskimi 5 osób do zadań związanych z wdrażaniem i zarządzaniem ZPORR, w tym: 2 osoby w ramach naboru zewnętrznego oraz 3 osoby w wyniku przesunięć wewnętrznych.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski - w ramach środków finansowych z budżetu 2004 r. - podjął działania finansowe i organizacyjne na rzecz przygotowania i wyposażenia pomieszczeń biurowych dla pracowników realizujących powyższe zadania.

W biurze Zarządzania Funduszami Europejskimi Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego istnieje konieczność dodatkowego zatrudnienia 24 pracowników (16 osób do obsługi ZPORR i 8 osób do obsługi kontraktu wojewódzkiego INTERREG i PHARE) oraz 6 osób w Wydziale Finansów i Budżetu - Oddziale Kasowej Obsługi Przepływu Środków Unii Europejskiej.

W ocenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dla zapewnienia stanu docelowego nasycenia kadr w komórkach zajmujących się zarządzaniem funduszami strukturalnymi, konieczne jest uzyskanie środków z pomocy technicznej.

Pomoc techniczna może służyć finansowaniu wynagrodzeń nowo zatrudnionych pracowników, jak również pracowników już zatrudnionych w Urzędzie, którzy po 1 stycznia 2004 r. wykonywać będą zadania związane z wdrażaniem Zintegrowanego Programu operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Szczegółowe informacje na temat wykorzystania środków z pomocy technicznej zostały przekazane wojewodom m. in. w piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Pana Marka Szczepańskiego z dnia 25 marca 2004 r.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - pismem z dnia 9 marca 2004 r. nr AP/0820-2(8)/04/LP - wystąpił do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, z prośbą o podjęcie działań mających na celu umożliwienie uruchomienia środków z pomocy technicznej ZPORR.

Odnosząc się do kwestii braku odpowiedzi na wnioski Wojewody Warmińsko-Mazurskiego składane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2003 r. w sprawie dodatkowych potrzeb etatowych, wynikających z konieczności zapewnienia obsługi w komórkach zarządzania funduszami strukturalnymi, uprzejmie wyjaśniam, iż zbiorcze zestawienie potrzeb w tym zakresie zostało przekazane do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, pismem z dnia 30 maja 2003 r., sygn. AP 713-13(19)/03/LP, z prośbą o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia środków z rezerwy płacowej zaplanowanej w budżecie na 2003 r. na zmiany organizacyjne i nowe zadania.

Z poważaniem

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Jerzy MAZUREK

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie