Minister Środowiska przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Władysława Mańkuta, złoż
one na 48. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 50):Warszawa, dnia 3 grudnia 2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
W związku z przekazanym mi oświadczeniem senatora Władysława Mańkuta w sprawie utworzenia rzecznego przejścia granicznego w m. Stopki/Ostre Bardo na granicy z Federacją Rosyjską, złożonym podczas 48 posiedzenia Senatu RP, przekazuję niniejszym odpowiedź na pytanie postawione w oświadczeniu dotyczące planowania budowy tego prze
jścia granicznego.Z poważaniem
z up. MINISTRA
SEKRETARZ STANU
dr hab. Krzysztof Szamałek
Warszawa, 2003.12.
Odpowiedź na oświadczenie
złożone przez senatora Władysława Mańkuta na 48 posiedzeniu Senatu
w dniu 7 listopada 2003 r.
Sprawa utworzenia rzecznego przejścia granicznego na granicy z Federacją Rosyjską w miejscowości Stopki/Ostre Bardo w gminie Sępopol jest przedmiotem zainteresowania występującej z wnioskiem gminy i poparcia niektórych parlamentarzystów. Wnioski i pisma dotyczące utworzenia przejścia granicznego nie są jednak aktualnie wystarczająco umotywowane i nie uwzględniają wszystkich istotnych uwarunkowań, wpływających na rozwój żeglugi i turystyki w tym regionie, której rozwój ma być stymulowany przez funkcjonowanie przejścia granicznego na rzece Łynie, służącego obsłudze żeglugi pasażerskiej ze sklepami wolnocłowymi. Oprócz niezbędnych do spełnienia uwarunkowań uruchomienia żeglugi po obu stronach granicy państwowej, o ocenie realności budowy przejścia granicznego będzie decydowało niewątpliwie stanowisko władz strony rosyjskiej. Podjęciu i uprawianiu żeglugi na rzece Łynie do zapory elektrowni wodnej przed miastem Prawdinsk towarzyszyć musi też budowa przystani i miejsca obsługi odpraw granicznych po drugiej stronie oraz utrzymanie warunków żeglugowych na rzece, które powinny zostać zaakceptowane i zagwarantowane przez stronę rosyjską.
Omówienie szczegółowe tych zagadnień i możliwości realizacyjnych, związanych z budową przejścia granicznego, miało miejsce w korespondencji ostatnio prowadzonej z Burmistrz Miasta i Gminy Sępopol, z senatorem Wiesławem Pietrzakiem, popierającym wniosek o budowę przejścia, i posłem Janem Antochowskim, który również wniósł o rozważenie możliwości utworzenia tego przejścia granicznego.
Mając na uwadze fakt, że od ostatniej mojej odpowiedzi na ten temat, skierowanej do posła J. Antochowskiego (w dniu 14 października 2003 r.) nie pojawiły się nowe okoliczności i że nie otrzymałem dodatkowych wyjaśnień istotnych dla meritum sprawy, przekazuję niniejszym kopię odpowiedzi udzielonej posłowi J. Antochowskiemu, której merytoryczna treść wiąże się ściśle z pytaniem zawartym w oświadczeniu Pana Senatora.
Wyrażam nadzieję, że z powyższych powodów forma odpowiedzi na pytanie zawarte w oświadczeniu zostanie przyjęta ze zrozumieniem. Zapewniam jednocześnie Pana Senatora o moim przychylnym stanowisku w tej sprawie, której rozwiązanie możliwe będzie po wyjaśnieniu wszystkich istniejących obecnie wątpliwości i pozytywnych rozmowach z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej na ten temat.
z up. MINISTRA
SEKRETARZ STANU
dr hab. Krzysztof Szamałek