Oświadczenie


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Władysława Mańkuta, złożonym na 38. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 37):

Warszawa, 20 maja 2003 r.

Pan
Longin PASTUSIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku.

Nawiązując do pisma z dnia 24 kwietnia 2003 r. o sygn. BPS/DSK-043-173/03, przekazującego oświadczenie złożone przez Senatora RP Pana Władysława Mańkuta podczas 38. posiedzenia Senatu RP w dniu 16 kwietnia 2003 r. w sprawie możliwości utworzenia przejścia granicznego w Grądziku koło Żywkowa w gminie Górowo Iławieckie, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Zagadnienia związane z realizacją polityki Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie zagospodarowania granicy państwa ujęte zostały w ustaleniach przyjętych w międzyresortowym dokumencie pn. "Strategia Zintegrowanego Zarządzania Granicą w latach 2003-2005".

Przedmiotowy dokument przewiduje realizację zadań związanych z budową nowego przejścia granicznego w Grzechotkach oraz rozbudowę i modernizację przejść granicznych: Braniewo-Mamonowo i Skandawa-Żeleznodorożnyj. W odniesieniu do uproszczonego ruchu granicznego, wyżej wspomniany dokument przewiduje prowadzenie analiz w kwestii ewentualnego utworzenia przejścia granicznego Barciany (Michałkowo - Żeleznodorożnyj.

Odnośnie utworzenia przejścia granicznego w Grądziku koło Żywkowa, należy zaznaczyć, iż byłoby ono położone w odległości zaledwie 5 kilometrów od drogowego przejścia granicznego Bezledy-Bagrationowsk, posiadającego status międzynarodowego, całodobowego przejścia granicznego. W związku z tym, budowa nowego drogowego przejścia granicznego, jak się wydaje, w chwili obecnej nie znajduje uzasadnienia. W celu ułatwienia mieszkańcom Miasta i Gminy Górowo Iławieckie przekraczania granicy, zasadnym wydaje się natomiast rozważenie kwestii modernizacji drogi na odcinku Toprzyny-Warszkajty.

Informuję jednocześnie, iż z dniem 23 maja 2003 r. traci moc, obowiązujące w stosunkach z Białorusią, Rosją oraz Ukrainą, porozumienie między Rządem PRL a Rządem ZSRR z dnia 14 maja 1985 r. o uproszczonym rybie przekraczania granicy państwowej przez obywateli zamieszkujących w miejscowościach przygranicznych. W chwili obecnej priorytet stanowi zatem przekształcenie niektórych z obecnie funkcjonujących przejść granicznych w przejścia przeznaczone dla ruchu osobowego.

Równocześnie informuję, iż w związku z utratą mocy obowiązującej wspomnianego wyżej Porozumienia, odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służb celnych i granicznych, którego przedmiot stanowiła kwestia związana z dostosowaniem przejść granicznych uproszczonego ruchu granicznego do dokonywania odpraw ruchu osobowego. Przyjęte podczas spotkania ustalenia, zostaną przedłożone do rozpatrzenia Zespołowi do Spraw Zagospodarowania Granicy Państwowej, którego stanowisko stanowić będzie podstawę do wystąpienia do właściwych organów państwa sąsiedniego z propozycją dostosowania przejść uproszczonego ruchu granicznego do dokonywania odpraw w ruchu osobowym.

Z poważaniem

Minister

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Jerzy Mazurek
Podsekretarz Stanu


Oświadczenie