Oświadczenie złożone
przez senatora Władysława Mańkuta
Oświadczenie skierowane do ministra finansów Grzegorza Kołodki
W związku z niedawnym ustaleniem przez ministra finansów okręgów podatkowych pragnę prosić Pana Ministra o odpowiedź na pytanie, czy zaszeregowanie gminy Bartoszyce, położonej w województwie warmińsko-mazurskim, do II okręgu podatkowego jest w pełni uzasadnione.
Podatek rolny zależny jest od klasy gleb oraz okręgu podatkowego (renta różniczkowa). Pojęcie okręgu podatkowego służy zróżnicowaniu podatku w zależności od warunków klimatycznych, ekonomicznych i infrastrukturalnych. Gmina Bartoszyce położona jest w północnowschodniej Polsce, gdzie okres wegetacji jest najkrótszy, najniższa jest suma temperatur w okresie wegetacji i liczba dni słonecznych, jest niekorzystny rozkład opadów, występują też surowe zimy z bezśnieżnymi okresami. Powoduje to ograniczenia w zmianowaniu roślin i doborze odmian - dotyczy to szczególnie odmian wysokojakościowych pszenicy i rzepaku - a wyklucza często uprawę jęczmienia ozimego, który jest dobrym przedplonem rzepaku.
Dotychczasowe działania prywatyzacyjne doprowadziły do całkowitego rozkładu niewielkiego wcześniej przemysłu rolnego. Nie ma już mleczarni ani cukrowni. Po to, by sprzedać produkcję z gminy, trzeba ją wywieźć wiele setek kilometrów dalej, do centralnej Polski. Źródła zaopatrzenia również są dalekie. Za nawozy, paliwo, wapno rolnicze, energię elektryczną, gaz, chemię i materiały budowlane rolnicy z gminy Bartoszyce płacą znacznie więcej niż wszyscy, bo transport kosztuje, a ponadto nastręcza wiele trudności. Drogi w gminie są w bardzo złym stanie technicznym, a na wielu z nich, w związku z brakiem ich konserwacji, rolnicy napotykają ograniczenia, na przykład mosty o nośności do 15 t.
Poważne kłopoty gmina Bartoszyce odnotowuje w dziedzinie melioracji. Pola są wydrenowane tylko w pewnym zakresie. Melioracje te pochodzą jednak z początku ubiegłego wieku. Ich zużycie pogłębiają wcześniejsze zaniedbania w konserwacji zarówno melioracji szczegółowych, jak i głównych ścieków, bo zgodnie z ostatnią nowelizacją prawa wodnego zwolniono administrację z nadzoru nad melioracjami, pozostawiając to w obszarze prawa cywilnego. Przyczynia się to do poważnych strat.
Okręg podatkowy powinien uwzględniać lokalne warunki. Trudno zatem w pełni zgodzić się z zaszeregowaniem gminy Bartoszyce do II okręgu podatkowego.
Dlatego zwracam się do Pana Ministra o wyjaśnienie, na jakiej podstawie zaliczono gminę Bartoszyce do II okręgu podatkowego. Wyrażając zaniepokojenie zaistniałą sytuacją, pragnę również zapytać, czy przewidywane są korekty w zaszeregowaniu gmin, w tym gminy Bartoszyce, do właściwych okręgów podatkowych, po uwzględnieniu warunków klimatycznych, ekonomicznych i infrastrukturalnych na danym terenie.
Z wyrazami szacunku
Władysław Mańkut