Oświadczenie


Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Władysława Mańkuta, złożonym na 33. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 32):

Warszawa, dnia 4.03.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Senatora Władysława Mańkuta podczas 33. posiedzenia Senatu RP w dniu 6 lutego br., dotyczące kredytu preferencyjnego Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Miasta Elbląga, skierowane do Ministra Finansów oraz Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, pragnę ustosunkować się do poruszonych w nim problemów.

I. W kwestii możliwości uzyskania kredytu preferencyjnego przez beneficjentów programu Phare 2000 Spójność Społeczna i Gospodarcza chciałbym poinformować, że uruchomienie pierwszej transzy linii kredytowej wymaga spełnienia szeregu warunków. Przede wszystkim niezbędne jest podpisanie umowy o udzielenie gwarancji pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Ministerstwem Finansów (umowa została podpisana dnia 19.12.2002 r.) oraz umowy gwarancji pomiędzy BGK a Ministerstwem Finansów. Kolejnym warunkiem, wynikającym z umowy o Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, jest zebranie przez Bank Gospodarstwa Krajowego wniosków kredytowych na kwotę nie mniejszą niż 5 mln Euro. Dopiero po skompletowaniu transzy wniosków opierających co najmniej na kwotę 5 mln Euro możliwe będzie wypłacenie przez BGK środków kredytowych dla zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego,

Do Banku Gospodarstwa Krajowego złożone zostały wnioski kredytowe jedynie przez pięć jednostek samorządu terytorialnego, w tym przez Miasto Elbląg, Wszystkie wnioski zostały pozytywnie zaopiniowanie oraz Komitet Kredytowy BGK, jednak łączna wnioskowana kwota kredytów, tj. 2,3 mln Euro nie wystarcza na uruchomienie pierwszej transzy kredytowej.

Miasto Elbląg złożyło w dniu 26.98.1001 r. wniosek kredytowy na kwotę 2 mln Euro na dofinansowanie projektu PL 0008.01.04 "Droga dojazdowa do mostu rzeką Elbląg". Po niezbędnych uzupełnieniach i wyjaśnieniach wniosek został zmodyfikowany oraz przekazany do BGK w dniu 13.11.2002 r. Zmodyfikowany wniosek opiewa obecnie na kwotę 1,8 mln Euro. W dniu 12.12.2002 r. Komitet Kredytowy BGK zaakceptował propozycję udzielenia kredytu ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Miasta Elbląg.

Z wyjaśnień udzielonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że władze Miasta Elbląg były informowane na bieżąco o przyczynach uniemożliwiających uruchomienie kredytu. Jednocześnie, mając na uwadze długotrwałe procedury uruchamiania kredytu, Bank Gospodarstwa Krajowego zadeklarował gotowość udzielenia Miastu Elbląg finansowania pomostowego do momentu uzyskania finansowania ze środków EBI, tj. do skompletowania pełnej transzy wniosków.

II. Opóźnienia płatności dla projektu PL 0008.01.04 "Droga dojazdowa do mostu na rzecze Elbląg" były natomiast spowodowane zablokowaniem subkonta regionalnego przez Narodowy Bank Polski na wniosek Ministerstwa Finansów. Decyzja o zablokowaniu subkonta wynikała ze zmian organizacyjnych, tj. likwidacji Ministerstwa Gospodarki oraz powstania nowego ministerstwa - Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Po odblokowaniu subkonta przez NBP, agencja wdrażająca program - Polska Agencja Rozwoju Regionalnego, w dniu 19.02.2003 r. dokonała płatności za faktury wystawione dla projektu PL 0008.01.04 na łączną kwotę 665.856,12 Euro. Jednocześnie, zgodnie z postanowieniami kontraktu, zostały zatrzymane kwoty z otrzymanych faktur na łączną kwotę 205.750,61 Euro. O dokonanych płatnościach poinformowany został Prezydent Miasta Elbląga.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia zostaną uznane przez Pana Senatora za wystarczające.

Jerzy Hausner


Oświadczenie