Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Władysława Mańkuta, złożone na 33. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 32):
Warszawa, 2003-02-18
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Szanowny Panie Marszałku,
Odpowiadając na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Władysława Mańkuta na 33. posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 6 lutego 2003 r., dotyczące funkcjonowania 110 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Elblągu w sieci szpitali publicznych, proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że u podstaw reorganizacji wojskowej służby zdrowia legł proces restrukturyzacji Sił Zbrojnych RP oraz wynikające z zasad sytuacji ubezpieczeń zdrowotnych zmiany jakie zostały dokonane w systemie ochrony zdrowia.
Dostosowując posiadaną bazę leczniczą do potrzeb sił zbrojnych wydzielono osiem szpitali, w których kadra zatrudniona jest na etatach wojskowych. W innych szpitalach wojskowych działających nadal jako samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej zatrudnienie zostało ograniczone do etatów cywilnych. Organem założycielskim tych placówek pozostaje w dalszym ciągu Minister Obrony Narodowej.
W etacie 110 Szpitala Wojskowego w Elblągu skreślono wszystkie stanowiska wojskowe, co jednak nie oznacza likwidacji szpitala czy przekazania go poza resort. Szpital w Elblągu nadal będzie realizował świadczenia zdrowotne na rzecz żołnierzy, pracowników wojska i ich rodzin, a także wykonywał inne zadania związane z przygotowaniem obronnym zlecane przez komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej.
Podzielając opinię Pana Senatora Władysława Mańkuta o wysokiej jakości usług świadczonych przez przedmiotową placówkę, która jako jedna z nielicznych w województwie warmińsko-mazurskim legitymuje się dodatnim wynikiem finansowym, nie widzę - w tej sytuacji - zagrożeń dla jej dalszego funkcjonowania.
Mam nadzieję, że powyższą odpowiedź uzna Pan Marszałek oraz Pan Senator Władysław Mańkut za wystarczającą.
Z wyrazami szacunku
Jerzy SZMAJDZIŃSKI