Generalny Inspektor Celny przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Władysława Mańkuta, złożone na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7):
Warszawa, dnia 13 lutego 2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka z dnia 5 lutego 2002 r. (nr LP/043/36/02/V) dot. oświadczenia złożonego przez senatora Władysława Mańkuta w sprawie trudnej sytuacji panującej na polsko-rosyjskich przejściach granicznych w Gronowie, Bezledach i Gołdapi, uprzejmie informuję, że Inspekcja Celna działająca na podstawie Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. o Inspekcji Celnej (Dz.U. Nr 71, poz. 449 ze zm.) nie prowadzi bezpośredniej działalności na przejściach granicznych. Zgodnie z ustawowymi zadaniami, funkcjonariusze Inspekcji Celnej koncentrują się na zwalczaniu przemytu oraz innych nadużyć w obrocie towarowym z zagranicą wewnątrz kraju.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działania te realizowane są przez Regionalny Inspektorat Celny w Olsztynie, który został utworzony w sierpniu 2000 r. Obecnie w Regionalnym Inspektoracie Celnym w Olsztynie zatrudnionych jest 16 osób, w tym 10 funkcjonariuszy. Wymieniony inspektorat jest więc w fazie organizacji.
W 2000 r. działania RIC Olsztyn nakierowane były głównie na prowadzenie działalności kontrolno-dochodzeniowej na bazarach usytuowanych w pobliżu ww. przejść granicznych oraz drogach dojazdowych do granicy. W ubiegłym roku funkcjonariusze RIC Olsztyn przeprowadzili 41 akcji prewencyjno-kontrolnych. ich efektem było zajęcie:
W związku z nowelizacją przepisów Kodeksu karnego skarbowego, funkcjonariusze Regionalnego Inspektoratu Celnego w Olsztynie wystawili, w 2001r., 388 mandatów karnych na kwotę 51 620 zł (281 mandatów wystawiono Polakom, 107 Rosjanom).
W zwalczaniu przemytu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego Regionalny Inspektor Celny w Olsztynie współpracuje m. in. z Urzędem Celnym w Olsztynie, Policją, Urzędem Ochrony Państwa, Urzędem Kontroli Skarbowej w Olsztynie oraz Strażą Graniczną.
W budżecie na rok 2002 nie przewidziano środków na zwiększenie zatrudnienia w Inspekcji Celnej. Pragnę jednak zapewnić Pana Marszałka, że działania RIC Olsztyn nakierowane na zwalczanie przemytu na terenie województwa warmińskio-mazurskiego będą kontynuowane oraz, w miarę możliwości, intensyfikowane.
Z poważaniem
Generalny Inspektor Celny
Andrzej Anklewicz