Informację w związku z oświadczeniem senatora Mirosława Lubińskiego, złożonym na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80), przekazał Minister Skarbu Państwa:
Warszawa, 11.03. 2005 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W nawiązaniu do pisma nr BKS/DSK-043-19/05 z dnia 10.02.2005 r., skierowanego do Prezesa Rady Ministrów Pana Marka Belki w sprawie oświadczenia złożonego przez senatora Mirosława Lubińskiego na 76 posiedzeniu Senatu w dniu 3 lutego 2005 r., dotyczącego zakończenia procesu prywatyzacji spółki Cefarm - Wrocław Centrum Zaopatrzenia Farmaceutycznego S.A. z siedzibą we Wrocławiu oraz nieodpłatnego udostępnienia akcji uprawnionym pracownikom uprzejmie informuję:
Spółka Cefarm - Wrocław Centrum Zaopatrzenia Farmaceutycznego S.A. powstała w wyniku prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstwa państwowego pn. Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Farmaceutycznego "CEFARM" we Wrocławiu w trybie art. 39 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Akcje spółek powstałych w tym trybie zbywane są na zasadach określonych w art. 33 ustawy, o ile nie narusza to przyznanego akcjonariuszom prawa pierwszeństwa.
W celu zakończenia prywatyzacji spółki, Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło w grudniu 2004 roku negocjacje, z przedstawicielami FARMACOL S.A., akcjonariusza, któremu przysługuje prawo pierwszeństwa nabycia akcji Skarbu państwa. Ich przedmiotem jest ustalenie ceny zbycia akcji. Negocjacje nadal trwają i obecnie nie jest możliwe określenie terminu ich zakończenia.
W przypadku, gdy inwestor zaproponuje podczas negocjacji warunki transakcji satysfakcjonujące Skarb Państwa, Minister Skarbu państwa zwróci się, zgodnie ze Statutem Spółki, do Rady Nadzorczej o wyrażenie zgody na sprzedaż akcji. Zbycie akcji nastąpi niezwłocznie po uzyskaniu tej zgody.
W przypadku prywatyzacji bezpośredniej, zgodnie z art. 38 ust. 2 w związku z art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.), prawo do nieodpłatnego nabycia akcji powstaje po trzech miesiącach od zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych i wygasa z upływem dwunastu miesięcy od dnia powstania.
O rozpoczęciu procedury nieodpłatnego zbywania akcji uprawnieni zostaną poinformowani w ogłoszeniach zamieszczonych w dziennikach: lokalnym i ogólnokrajowym. Ogłoszenia będą wywieszone w siedzibie spółki, jej zakładach i oddziałach.
Zatem osoby uprawnione powinny pozostawać w kontakcie ze spółką.
Z poważaniem
MINISTER
Jacek Socha