Oświadczenie


Minister Gospodarki i Pracy przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Janusza Lorenza, złożone na 78. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 83):

Warszawa, 2005.04.11

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo z dnia 24 marca br. znak: BPS/DSK-114/05 zawierające oświadczenie złożone przez senatora Janusza Lorenza w sprawie wprowadzenia do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zmian dotyczących robót publicznych umożliwiających ich organizację przez samorządy i kierowanie do nich innych osób bezrobotnych niż wymienione obecnie w ustawie o promocji zatrudnienia oraz kierowanie tych osób do robót publicznych bez udziału w zajęciach integracyjnych przewidzianych ustawą o zatrudnieniu socjalnym, uprzejmie wyjaśniam:

Ze wszystkich aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu roboty publiczne oceniane są jako forma najmniej aktywna, gdyż nie przyczynia się do powstawania trwałych miejsc zatrudnienia. Osoby uzyskujące pracę w ramach robót publicznych tracą ją w momencie ich zakończenia, dlatego uważam, że roboty te powinny funkcjonować w bardzo ograniczonym zakresie.

Według aktualnego stanu prawnego - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 32) ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) gminy mogą być w 2005 roku organizatorami robót publicznych poprzez ośrodki pomocy społecznej - podległe samorządom gminnym. Ponadto, zgodnie z art. 140 tej ustawy, do dnia 31 grudnia 2005 powiat może być organizatorem robót publicznych dla wszystkich osób bezrobotnych.

Niezależnie od podanej wyżej ocenie efektywności robót publicznych jako aktywnej formy przeciwdziałaniu bezrobociu uprzejmie informuję, że w przyjętym przez rząd w dniu 15 marca br. projekcie zmiany ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy proponuje się włączenie gmin do okręgu podmiotów mogących być organizatorami robót publicznych (art. 2 ust. 1 pkt 32). Zmiana ta ma na celu dostosowanie regulacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy do przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym, która przewiduje iż gminy mogą prowadzić reintegrację zawodową i społeczną m.in. poprzez organizację robót publicznych. Właśnie w tym przypadku organizowanie robót publicznych znajduje społeczne uzasadnienie i można je aranżować nawet jeśli w gminie nie istnieje Centrum Integracji Społecznej.

Z poważaniem

MINISTER

GOSPODARKI I PRACY

Jacek Piechota


Oświadczenie