Oświadczenie


Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Janusza Lorenza, Mariana Kozłowskiego, Władysława Mańkuta, Wiesława Pietrzaka, złożone na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80):

Warszawa, 2005-02-24

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Janusza Lorenza wspólnie z senatorami Marianem Kozłowskim, Władysławem Mańkutem, Wiesławem Pietrzakiem na 76. posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 3 lutego 2005 r., dotyczące umożliwienia spiętrzenia wody dla Zespołu Elektrowni Wodnych Łyna w garnizonie Bartoszyce, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Na wstępie chciałbym poinformować, iż w resorcie Obrony Narodowej dokonano wnikliwej analizy przedstawionego problemu. Stwierdzono jednak, iż w myśl aktualnie obowiązujących przepisów nie jest możliwe uwzględnienie prośby o pozytywne zaopiniowanie wniosku o wydanie zgody na budowę stopnia spiętrzającego poziom wody na rzece Łyna.

Lokalizacja inwestycji w pobliżu terenów wojskowych może wiązać się z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z oddziaływania obiektów wojskowych. Dlatego też zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.), w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego określa się granice terenów wojskowych (terenów zamkniętych) oraz granice ich stref ochronnych.

Według posiadanych informacji, zasięg zbiornika wodnego, który powstanie przy budowie omawianej elektrowni obejmowałby częściowo strefy ochronne terenu wojskowego. Zabudowa stref ochronnych może spowodować zagrożenie rażenia pociskami osób i mienia znajdujących się poza obszarem strzelań. Pozbawienie wyżej wymienionego obiektu wymaganych prawem stref zagrożenia, w konsekwencji może doprowadzić do zakazu prowadzenia szkolenia strzeleckiego 20 Brygady Zmechanizowanej. Należy wspomnieć, że istniejący obiekt spełnia warunki bezpieczeństwa i nie jest przewidywana jego modernizacja lub przebudowa. Propozycja przeniesienia strzelnicy garnizonowej w inne miejsce byłoby przedsięwzięciem kosztownym, szacowanym wstępnie na co najmniej 12-16 mln zł.

Pragnę podkreślić, że garnizon Bartoszyce jest garnizonem priorytetowym dla Sił Zbrojnych RP. Wyłączenie jego obiektów szkoleniowych z eksploatacji może doprowadzić do podważenia zasadności dalszego funkcjonowania jednostki wojskowej w garnizonie. W związku z tym, sugestia, że budowa elektrowni i zalewu zmniejszy bezrobocie, może budzić wątpliwości, w kontekście likwidacji wielu miejsc pracy w jednostce wojskowej.

Warunkiem zrealizowania omawianej inwestycji jest zapewnienie bezkolizyjnego funkcjonowania obiektów szkoleniowych wojska. W związku z powyższym, stanowisko wypracowane wspólnie na spotkaniu przedstawicieli wojska z władzami lokalnymi, przewidujące alternatywną lokalizację małej elektrowni wodnej z zaporą przejezdną w ciągu ul. Poniatowskiego w Bartoszycach - wydaje się właściwe.

Pozwolę sobie żywić nadzieję, że powyższą odpowiedź uzna Pan Marszałek oraz Panowie Senatorowie Janusz Lorenz, Marian Kozłowski, Władysław Mańkut, Wiesław Pietrzak za uzasadnioną.

Z wyrazami szacunku i poważania

wz. Janusz ZEMKE

SEKRETARZ STANU - I ZASTĘPCA

MINISTRA OBRONY NARODOWEJ


Oświadczenie