Oświadczenie


Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazała informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 38. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 37):

Warszawa, dnia 14 maja 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatora Janusza Lorenza podczas 38 posiedzenia Senatu RP poniżej przedstawiam następujące informacje.

Reforma terytorialna kraju przyczyniła się do powiększenia obszarów obsługiwanych przez ośrodki terenowe, a co za tym idzie polaryzacji żądań wynikających z chęci dotarcia z programem na obszar całego regionu. Realizacja oczekiwań społeczności regionu dotyczących możliwości odbioru programu regionalnego jest ograniczona. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokłada wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby w tym zakresie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Obecnie programy regionalne docierają jedynie do 71.07% ludności kraju. Wynika to z braku wolnych kanałów telewizyjnych. Przewodnicząca KRRiT może przydzielić jedynie kanał, który wcześniej przekaże Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty zgodnie z Art. 26 ust. 6 ustawy o radiofonii i telewizji. Przydział taki jest możliwy jedynie na wniosek Prezesa Telewizji Polskiej S.A. Dotyczy to również ewentualnego przeniesienia kanału 28 z Lidzbarka Warmińskiego na obiekt dużej mocy w Giżycku Miłkach. Do dnia dzisiejszego KRRiT nie otrzymała takiego wniosku.

Proponowana zmiana parametrów nadawania na obiekcie Olsztyn Pieczewo, kanał 23 (Decyzja 23/2001) jest obecnie niemożliwa do zrealizowania ponieważ, Prezes URTiP postanowieniem Nr DZC-WRT-5114-1/01/55 z dnia 30 czerwca 2001 określił optymalne warunki nadawania w tym kanale. Jeśli Prezes URTiP uzgodni międzynarodowo lepsze warunki i przekaże odpowiednią informację KRRiT to wydam stosowną decyzję.

Zwiększenie zasięgu programu regionalnego TVP 3 i pokrycie nim całego województwa warmińsko-mazurskiego jest rudne do realizacji. Jedynym realnym rozwiązaniem pozostaje możliwość wprowadzenia w przyszłości naziemnej sieci telewizji cyfrowej. Telewizja cyfrowa DVB-T pozwoli zaspokoić potrzeby w tym zakresie.

Z poważaniem

Danuta Waniek


Oświadczenie