Oświadczenie


Minister Kultury przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Bogusława Litwińca, złożone na 41. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 39):

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Bogusława Litwińca w sprawie przyśpieszenia prac nad nową ustawą o działalności kulturalnej (pismo BPS/DSK-043-252/03 z dnia 4 czerwca br.) uprzejmie proszę Pana Marszałka Senatu o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, kilkakrotnie nowelizowana, aktualnie reguluje całokształt zadań organizacyjno-prawnych i ekonomicznych różnych form organizacyjnych działalności kulturalnej, w tym szczególnie: towarów, oper, operetek, kin, muzeów, bibliotek, domów kultury, galerii sztuki, orkiestr, kin, ognisk artystycznych, ośrodków badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.

Oddzielnie, szczegółowe uregulowania prawne w postaci ustaw mają: biblioteki, muzea, sfera ochrony zabytków i archiwów oraz kinematografia.

Ministerstwo Kultury jest zainteresowane dalszą poprawą legislacji w obszarze kultury. W związku z tym pozostaje w kontakcie z wieloma środowiskami kultury, przedstawicielami ich związków zawodowych i twórczych.

Opinie w sprawie kierunków prac legislacyjnych są podzielone. Formułowane są poglądy uznające stan istniejący jako wystarczający. Spotyka się również ze stanowiskiem dalece rewindykacyjnym, w którym uznaje się rozwiązania przyjęte w latach 70-tych za idealne.

Prace nad ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej były prowadzone w 2002 roku. Powstał nowy projekt, który miał zastąpić dotychczasową ustawę. Projekt ten nie uzyskał akceptacji środowisk kultury, jak również sformułowano wobec niego krytyczne uwagi w uzgodnieniach międzyresortowych. Projekt nie został zaakceptowany również przez Rządowe Centrum Legislacyjne.

Gabinet Polityczny Ministerstwa Kultury nawiązał kontakty z przedstawicielami środowisk twórczych i związków zawodowych i w oparciu o powołane zespoły robocze zajmuje się sprawami o zasadniczym znaczeniu dla środowiska kultury, tzn.: wypracowaniem statusu twórcy, zwolnień podatkowych, ubezpieczeniami, problemami środowiska plastyki, teatru i obszaru książki. Prace podejmie również zespół zajmujący się zmianą ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a być może także sformułowaniem projektu o instytucjach artystycznych.

Podnoszona przez Pana Senatora problematyka związana z ilością podmiotów upoważnionych do tworzenia instytucji kultury i sponsoringiem wymaga zmian w innych ustawach. Deklaruję gotowość współpracy z ministrami resortów gospodarczych w tych sprawach. Liczę również na współdziałanie z Senacką Komisją Kultury i cenionym przeze mnie Panem Senatorem Bogusławem Litwińcem.

Dziękuję za przedłożone przez Pana Senatora problemy i przemyślenia

pozostaję z wyrazami szacunku

Waldemar Dąbrowski

Warszawa, 7 lipca 2003 r.


Oświadczenie