Oświadczenie


Minister Kultury przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Teresy Liszcz, złożonym na 81. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 87):

Warszawa, 14 czerwca 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu

Szanowny Panie Marszałku,

odnosząc się do oświadczenia złożonego przez Panią Senator Teresę Liszcz - BPS/DSK-043-245/05 z 25 maja br. - w sprawie "likwidacji dwóch ostatnich pism dla młodzieży redagowanych i drukowanych brajlem" uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.

Z oświadczenia Pani Senator T. Liszcz nie wynika jakie czasopisma dla młodzieży mają zostać zlikwidowane. Prowadzone przez Departament Współpracy z Samorządami i Upowszechniania Kultury rozmowy z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych oraz Centralnej Biblioteki Niewidomych PZN wskazują na "Płomyczek" i "Światełko". Pisma te nie były finansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i trudno nam określić przyczyny dla których ich dotowanie zostało wstrzymane.

Niewidomi i słabowidzący stanowią jedną z najliczniejszych grup osób niepełnosprawnych - blisko 100 tys. osób. Chciałbym podkreślić, że umożliwienie osobom niepełnosprawnym kontaktu z kulturą jest jednym z priorytetowych celów Ministerstwa Kultury. Resort finansuje m.in. działalność Biblioteki Centralnej PZN, jedynej w Polsce specjalistycznej placówki obsługującej czytelników niewidomych oraz słabowidzących. Biblioteka ta świadczy wobec osób niewidomych wiele usług wykraczających poza udostępnianie książek np. stwarza warunki kształcenia i doskonalenia zawodowego oraz rozwoju uzdolnień twórczych.

Pragnę poinformować, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury (Dz.U. z dnia 10 lutego 2005 r. Nr 24, poz. 200) podstawą ubiegania się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury jest złożenie w ramach ogłoszonych programów operacyjnych poprawnie sporządzonego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. W przypadku dofinansowania wydawnictw kulturalnych jest to program pn. Promocja Czytelnictwa, Priorytet 3. Rozwój czasopism kulturalnych, dla którego instytucją zarządzającą, gdzie należy kierować wniosek, jest Biblioteka Narodowa w Warszawie.

Z poważaniem

Waldemar Dąbrowski


Oświadczenie