Oświadczenie


Minister Polityki Społecznej przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Teresy Liszcz, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72):

Warszawa, dnia 2004.11.15

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z wystąpieniem Pana Marszałka z dnia 22 października 2004 r. znak: BPS/DSK-043-439-04 dotyczącym udzielenia odpowiedzi, adresowanej do Marszałka Senatu RP, na oświadczenie senator Teresy Liszcz w sprawie przyznania księżnej Marii Habsburg renty nadzwyczajnej uprzejmie wyjaśniam co następuje.

W uchwalonej przez Parlament ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) przyjęto ściśle określone zasady przyznawania świadczeń w szczególnym trybie.

Uprawnienie to zgodnie z art. 82 ustawy Parlament powierzył Prezesowi Rady Ministrów.

Art. 82 ust. 1 tej ustawy przewiduje możliwość przyznania przez Prezesa Rady Ministrów emerytury lub renty na zasadach i w wysokości innej niż określone w ustawie - w przypadkach szczególnie uzasadnionych.

Tak więc o tym, czy przedstawiona w oświadczeniu złożonym przez senator Teresę Liszcz na 70 posiedzeniu Senatu w dniu 14 października 2004 r. sytuacja odpowiada tym szczególnie uzasadnionym kryteriom - ocenić może nie Minister Polityki Społecznej, ale Prezes Rady Ministrów, któremu Parlament powierzył to uprawnienie.

Decyzję w tym zakresie Prezes Rady Ministrów podejmuje samodzielnie, informując o tym raz w roku - do końca stycznia - Parlament RP.

Jak wynika z informacji uzyskanej z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów decyzją z dnia 29 września 2004 r. Premier Marek Belka przyznał emeryturę specjalną księżnej Marii Habsburg.

Z poważaniem

MINISTER

POLITYKI SPOŁECZNEJ

Krzysztof Pater


Oświadczenie