Oświadczenie


Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Grzegorza Lipowskiego, złożone na 4. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3):

Warszawa, dnia 28.12.2001 r.

Pan
Grzegorz Lipowski
Senator
Rzeczypospolitej Polskiej

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora RP podczas 4 posiedzenia Senatu RP w dniu 29 listopada 2001 r. (przesłanego przez Pana Marka Wagnera, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przy piśmie z dnia 6.12.2001 r., sygn. DSPR 4404-136/01), w sprawie ewentualnej likwidacji Posterunku Celnego w Lublińcu, uprzejmie informuję, co następuje:

  1. W ramach obecnego systemu kompetencji, Prezes Głównego Urzędu Ceł, będący centralnym organem administracji państwowej, uprawniony jest do określania struktury organizacyjnej administracji celnej, w tym likwidacji placówek celnych. Uprawnienia Prezesa GUC wynikają z art. 284 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 z późn. zm.).

2. Jednak decyzje Prezesa GUC, dotyczące tworzenia lub likwidacji placówek celnych, powinny być poprzedzone analizą i oceną dotychczasowego funkcjonowania danej jednostki administracji celnej, z uwzględnieniem potrzeb lokalnych środowisk gospodarczych.

3. W związku z tym, Główny Urząd Ceł poinformował Ministerstwo Finansów, że Posterunek Celny w Lublińcu jest niewielką jednostką organizacyjną. Zatrudnia 13 funkcjonariuszy celnych, dokonujących dziennie około 28 odpraw celnych w zakresie dwóch podstawowych procedur celnych (dopuszczenia do obrotu oraz wywozu), to jest kilkakrotnie mniej niż w innych tej wielkości jednostkach organizacyjnych Urzędu Celnego w Katowicach. Dla porównania, Posterunek Celny w Dąbrowie Górniczej dokonuje średnio 98 odpraw dziennie (przy zatrudnieniu 27 osób), a Posterunek Celny w Tarnowskich Górach dokonuje dziennie ok. 47 takich odpraw (przy zatrudnieniu 15 osób). Ponadto ok. 70% ogólnej liczby odpraw dokonywanych w PC w Lublińcu dotyczy towarów pochodzących z krajów Unii Europejskiej.

4. Jak wynika z informacji GUC, koszty ponoszone przez administrację celną z tytułu utrzymania omawianej jednostki organizacyjnej, wynoszą w skali roku 19744,5 zł (miesięcznie - 1645,4 zł).

5. Po ewentualnym zawieszeniu działalności Posterunku Celnego w Lublińcu jego zadania przejmą Oddział Celny w Częstochowie (oddalony o ok. 35 km) oraz Posterunek Celny w Tarnowskich Górach (oddalony o ok. 25 km). Ponadto, z dniem 31.12.2001 r. w dotychczasowej siedzibie posterunku zacznie funkcjonować miejsce wyznaczone, w którym będzie można dokonywać odpraw celnych.

Niezależnie od powyższego, Główny Urząd Ceł poinformował Ministerstwo Finansów, że w dniu 6.12.2001 r. odbyło się spotkanie Dyrektora Urzędu Celnego w Katowicach z przedstawicielami lokalnych władz oraz środowisk gospodarczych (w którym uczestniczyli również Radni Miasta oraz Burmistrz Lublińca). Omówiono przyczyny planowanej likwidacji. Zaprezentowano także możliwości wprowadzenia rozwiązań prowadzących do bezkolizyjnej obsługi celnej przedsiębiorców z tego terenu.

Jednocześnie pragnę poinformować Pana Senatora, iż:

1. Pewne utrudnienia związane z likwidacją placówek celnych może w znacznym stopniu złagodzić pełniejsze wykorzystanie przez podmioty możliwości bezpośredniego obrotu towarami importowanymi, w ramach stosowania procedury uproszczonej, bez potrzeby uprzedniego dostarczania ich do urzędu celnego.

Zgodnie z przepisami art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, uproszczenie procedury polega na dokonaniu wpisu towarów do rejestru z jednoczesnym zwolnieniem z obowiązku przedstawienia tych towarów w urzędzie celnym. Pozwala to na przyśpieszenie odpraw i zmniejszenie kosztów.

2. Obowiązująca od dnia 19 marca br., ustawa z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy - Kodeks celny i ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 12, poz. 92), znacznie liberalizuje wymogi dotyczące osób uprawnionych do upraszczania czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurą celną. Wprowadza także możliwość korzystania z procedur uproszczonych przez agencje celne, które mogą realizować odprawy celne, z zastosowaniem omawianej formy, w imieniu importerów i eksporterów.

3. W uzasadnionych sytuacjach istnieje również możliwość wykorzystania ułatwień w postaci wydawania decyzji organu celnego o wyznaczeniu miejsca, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego (jak wynika z informacji przekazanych przez Prezesa GUC rozwiązanie to zostanie wprowadzone w Lublińcu z końcem bieżącego roku) lub o uznaniu takiego miejsca na wniosek osoby zainteresowanej (w omawianym przypadku skierowany do Dyrektora Urzędu Celnego w Katowicach).

Wyrażam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia zostaną uznane za wystarczające.

Z upoważnienia Ministra Finansów

Sekretarz Stanu

dr Wiesław Ciesielski


Oświadczenie