Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Mariana Lewickiego, złożonym na 82. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 88), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, 12 lipca 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Nawiązując do pisma z dnia 8 czerwca 2005 r. (sygn. BPS/DSK-043-266/05) przekazującego oświadczenie Senatorów RP Pana Mariana Lewickiego i Pana Andrzeja Spychalskiego złożone podczas 82. posiedzeniu Senatu RP w dniu 3 czerwca 2005 r. dotyczące budowy Systemu Informacyjnego Schengen, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Rząd Polski prowadzi szereg przedsięwzięć o charakterze legislacyjnym, organizacyjnym oraz technicznym, mających na celu uruchomienie Systemu Informacyjnego Schengen w Polsce. Przedsięwzięcia te są realizacją strategii zawartych w Planie Działania w zakresie wdrażania dorobku prawnego Schengen w Polsce (Poland-Schengen Action Plan) oraz w Programie dla uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w realizacji Tytułu IV Konwencji Wykonawczej Schengen (Master Plan SIS II PL).

Ponadto, mając na uwadze znaczenie oraz złożoność realizowanych zadań, Rada Ministrów ustanowiła - rozporządzeniem z dnia 20 grudnia 2004 r. Pełnomocnika Rządu do Spraw Przygotowania Organów Administracji Państwowej do Współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen II (SIS II) i Systemem Informacji Wizowej (VIS) (Dz.U. Nr 281, poz. 2788). Zadaniem Pełnomocnika Rządu jest m.in. koordynacja i nadzór nad działaniami wykonywanymi w poszczególnych resortach oraz przedstawianie Radzie Ministrów analiz, ocen i wniosków związanych z realizacją powierzonych mu zadań.

Pełnomocnik Rządu realizuje swoje zadania przy pomocy Zespołu ds. SIS II i VIS, w skład którego wchodzą oddelegowani z Policji i Straży Granicznej eksperci z zakresu informatyki i zarządzania projektami uczestniczący wcześniej w projektach twinningowych poświęconych problematyce Systemu Informacyjnego Schengen. Dążąc do zapewnienia profesjonalizmu pracowników, kierowanie Zespołem powierzono ekspertowi posiadającemu doskonałe przygotowanie merytoryczne i doświadczenie zawodowe w zakresie projektowania złożonych systemów teleinformatycznych, a także zarządzania projektami między innymi zgodnie z metodyką PRINCE 2, stosownie do której wdrożono mechanizmy motywacyjne oraz jakościowe.

W celu terminowego i skutecznego wypełnienia postanowień Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen, organom uprawnionym do współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen udostępniane są środki finansowe i rozwiązania techniczne pozwalające na realizację nałożonych na nie zadań.

Dla zapewnienia realizacji projektu budowy Polskiego Komponentu SIS II w sposób gwarantujący osiągnięcie zamierzonego celu w zakładanym czasie, przy określonych kosztach, wymaganej jakości gwarantującej określony poziom wykonania, planowane jest w lipcu 2005 r. ogłoszenie przetargu na strategicznego doradcę wspierającego między innymi w zakresie realizacji zadań, o których mowa w Rozporządzeniu RM z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Przygotowania Organów Administracji Państwowej do Współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen II (SIS II) i Systemem Informacji Wizowej (VIS).

Pragnę jednocześnie podkreślić, że realizowana koncepcja została opracowana z uwzględnieniem wykorzystania istniejącej już infrastruktury teleinformatycznej użytkowników instytucjonalnych, tj. Straży Granicznej, Policji i Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców, także będących w dyspozycji ministrów: Finansów, Spraw Zagranicznych oraz Sprawiedliwości.

Podsumowując chciałbym zapewnić Pana Marszałka, iż administracja rządowa, podobnie jak Senat RP, przywiązuje ogromną wagę do kwestii jak najszybszego uruchomienia Polskiego Komponentu Systemu Informacyjnego Schengen II, zdając sobie sprawę, iż jest to element konieczny dla wstąpienia Polski do grona państw-członków obszaru Schengen.

Z wyrazami szacunku

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Paweł DAKOWSKI

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie